Buradasınız : Ana Sayfa //Teknoloji//Sophos Xg Firewall ve Cyberoam Ip Sec Vpn Yapılandırma

Sophos Xg Firewall ve Cyberoam Ip Sec Vpn Yapılandırma

Sophos Xg Firewall Ip Sec Vpn Yapılandırma

Arkadaşlar merhaba öncelikle kendi başıma gelen bir olaydan pay biçerek bu yazıyı paylaşmak istedim. Elimden geldiğince sizlere anlatmaya çalışacağım. Bilindiği üzere Cyberoam Firewall firmasını Sophos satın aldı ve bir yıldan bu yana sıkıntı olmadan ip sec bağlantıları sağlanabiliyordu. Fakat Sophos Firewall son yazılım güncelleme ile Cyberoam Firewall arasında olan ip sec vpn bağlantısı yapılamamaya başladı. Bunun çözümü için daha üst düzey bilgili teknisyen arkadaşlardan yaptığımız deneme yanılma yöntemiyle çözüm bulduğumuzu söyleyebilirim.

Konumuza dönersek ipsec vpn yapacağımız Sophos firewall sürümü 17.0.3. Mr3 Cyberoam firewall sürümü 10.6.5 Mr1 olarak aktarabilirim.

Öncelikle Sophos Xg Firewall üzerinden policy eklemeyi aktarmaya çalışacağım. Sophos Firewall ın 16.0. sürümünde ise normal policy vpn lerinden sorun olmadan çalışmaktaydı.

Configure bölümünden Vpn tıklıyoruz. Sağda açılan pencerede Ipsec Profiles tıklayarak manuel policy ekleme kısmına giriyoruz.

Burada resimde görüldüğü gibi name sizin vermek istediğiniz ism diğerleri ise Ipsec vpn şifreleme yöntemlerini resimdeki gibi ayarlayarak devam ediyoruz.

Aynen ayarlamaya devam ediyoruz ve save tuşuna basarak kaydediyoruz.

 

Cyberoam Firewall içinde Ipsec Policy eklemeyi anlatamya çalışacağım.

Vpn Bölümünden Policy tıklıyoruz

Sonrasında name kısmına istediğimiz bir ismi vererek diğer ayarları aynı olacak şekilde yapıyoruz.

aynı şekilde devam ederek kaydedip çıkıyoruz.

Sonrasında ise Sophos üzerinde ve Cyberoam üzerinde Ipsec Vpn ekleme kısımlarına gelip Vpn tünelimizi oluşturmaya başlıyoruz.

Ben sadece sizlere Vpn eklerken önemli gözüyle gördüğüm kısmın resmini ekleyeceğim. Orasıda sadece connection type olduğu kısım.

İlk olarak Sophos Xg Firewall görüntüsünü ekliyorum

buda Cyberoam Firewall görüntüsü

Dikkat etmemiz gereken burada Connection Type ve Policy kısmıdır. Bu sorun ile biz uzun süre uğraşmıştık umarım sizlerin işine yarar.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Copyright © 2011 Uzun Lafın Kısası Yaşamın Tam Ortası | Kareay.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap