Buradasınız : Ana Sayfa //Yabancı Film Yorumları//Dangal

Dangal

Aamir Khan Kimdir?

Hint filmleri denildiğinde akla ilk gelen isimlerin en başında tabiki Aamir Khan yer alır. 14 Mart 1965 Mumbai doğumlu Aamir Khan daha 12 yaşında iken amcası Nasir Hussain’in filmi Yaadon Ki Baaraat (1973) ile beyaz perdede boy göstermeye başladı. İlk uzun metraj filmi olan Holi’ yi ise 1984 te yayınlandı. Hint sinemasının en popüler ve en etkileyici ismi olan Aamir Khan’ın tam adı Mohammed Aamir Hussain Khan ve lakabı ise Bay Mükemmel‘dir. Yaptığı tüm filmler sadece Hindistan değil dünya genelinden en çok izlenen filmler arasında yer aldı. Dünya üzerinde en çok fanı bulunan. En önemli sinema sanatçılarından biri olma özelliği de mevcut.

Aamir Khan Productions‘u 2001 yılında kurarak  Lagaan filmini aynı yıl çekerek  bir çok dalda aday gösterilerek bir çoğunda ödül alarak başarısını perçinlemeyi de ihmal etmedi. Dünya üzerinde filmleri oldukça ilgi gördü ve En çok izlenen filmler arasına bir kaç film liste başında yer aldı. Aamir Khan iki evlilik yaptı. İlk evliliğini 1986 ikinci evliliğini yılında 2005 yılında yapan Khan ilk evliliğinden Junaid adında bir oğlu ve Ira adında bir kızı dünyaya geldi. İkinci evliliğini ise 2005 yılında yönetmen Kiran Rao ile yaparak bu evlilikten ise Azad isminde bir oğlu bulunmakta ve evliliği Halen devam etmektedir. Aamir Khan’ın dini görüşü İslam’dır. Bollywood‘un en sevilen oyuncusu olan Aamir Khan’ın son filmi Dangal ile toplam 48 tanedir. Ayrıca 2017’de yayınlanacak Secret Superstar ve 2018 yılında ise Thugs Of Hondistan ise yapım aşamasındadır.

Dangal Ne Demek

Dangal

Dangal Türkçe Dublaj

Dangal

Dangal Filmi Konusu

Dangal kelime anlamı olarak “Pehlivan” demektir. Filmin başrol oyuncusu Aamir Khan eski bir pehlivan olup dünya  birinciliğini elde edememiş ve hep erkek çocuğu olsun istemiştir fakat 3 tane kızı dünyaya gelmiştir. Hayali ise bir erkek çocuğu olması ve onu Hindistan’ın en iyi pehlivanı yapıp dünya müsabakalarında yarıştırıp dünya birincisi olması ve Hindistan Marşı’nın tüm dünyaya dinletilmesidir. Fakat hayalleri hep ard arda doğan kız çocukları ile sona ermiştir. Fakat hiç ummadığı bir anda büyük iki kızının, iki erkek çoçuğunun dövmesi ile hayali tekrardan alevlenmiş ve kızlarını pehlivan olma yolunda çalıştırmaya başlamıştır. Kızları, eşi, hatta köy ahalisi bu duruma karşı gelse de en sonunda herkes durumu kabüllenmiştir. İlk başta erkekler ile güreştirilen kızlardan en büyüğü Hindistan birincisi olup dünya müsabakaları için babasının yanından ayrılıp Hindistan takımını yetiştirildiği okula gider ve oradaki antrenörünün tüm öğrendiklerini unutmasını istemesi üzerine ilk güreş turnuvasında yenilir.

Sonrasında gelişen olayları farklı bakış açısı ile gözler önüne sermeyi başaran Aamir Khan konusu ve filmin adı pehlivan olsa da filmde sadece pehlivanlığı ve güreşi anlatmamış çok farklı konulara imza atmıştır. Örneğin ülkemizde de yaşanan kız çocuklarının erken evlendirilmesi en önemli örnekler arasındadır. Hint filmlerinde ve kültürlerinde yer alan müzik ve dansları olmazsa olmazları. Filmi izlemenizi muhakkak tavsiye ediyor ve yorumlarınızı bekliyorum… Filmde yer alan şarkıları yazımızın devamında bulabilirsiniz…

Dangal Fragmanı

Dangal – Haanikaarak Bapu Lyrical

Dangal – Title Track

Dangal – Dhaakad Aamir Khan Versiyon

Dangal – Gilehriyaan

Dangal – Naina

 

 

Etiketler: , , , , ,

1 Yorum yapılmış " Dangal "

  1. DANGAL dedi ki:

    Dangal filmi ilgimi çekti, : Aamir Khan zaten beğenerek izleğimiz isim

Copyright © 2011 Uzun Lafın Kısası Yaşamın Tam Ortası | Kareay.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap