Buradasınız : Ana Sayfa //Bilgisayar, Teknoloji//Microsoft Exchange 2010 Management Shell Komutları

Microsoft Exchange 2010 Management Shell Komutları

Microsoft Exchange 2010 Management Shell EDB to PST

 

Arkadaşlar Merhaba bu yazımızda sizlere Microsoft Exchange 2010 mailbox listesinden Exchange Management Shell ile EDB içerisinden belirli tarih aralıkları ve kullanıcı seçerek EDB to PST olarak nasıl alacağımızı anlatmaya çalışacağım. Sizlerle bu komutları paylaşmamın nedeni ise uzun süre bu komutlardan aramam fakat bulduğum onlarca komutun çoğunun hiç bir işe yaramaması. Bu sebepten dolayı sizlere birebir denediğim ve çalıştığını gördüğüm komutları paylaşıyorum.

 

exchange 2010

Microsoft Exchange 2010 Management Shell yönetici olarak çalıştır şeklinde açıyoruz. Öncelikle belirli tarih aralığından küçük olan EDB yi Pst olarak çıkartmayı aktarmaya çalışacağım.

New-MailboxExportRequest -ContentFilter { (Received -lt ’10/10/2010′)} -Mailbox kullancıkodunuyazınız -IsArchive -FilePath \\paylaşımipadrsi\paylasımklasör adı\verilecek pst adı.pst

Reeel olarak bir kullanıcı adı ve pc paylaşım yolu olarak anlatmam gerekirse

New-MailboxExportRequest -ContentFilter { (Received -lt ’10/10/2010′)} -Mailbox user01 -IsArchive -FilePath \\fileserver\yedek\user01.pst   bu komutta belirtilen user01 exchange serverinizde kullanıcı adı file patchdan sonraki \\fileserver\yedek ise atacak olduğumuz paylaşımdaki bölge. Asıl amaç EDB büyüklüğünden kurtulmak olduğu için ben farklı bir makinaya attım. Siz isterseniz aynı makinayada atabilirsiniz. Burada 10/10/2010 tarihinden önce user01 e ait olan mailleri gösterdiğimiz yola pst olarak alabiliriz.

New-MailboxExportRequest -ContentFilter { (Received -gt ’10/10/2010′)} -Mailbox kullancıkodunuyazınız -IsArchive -FilePath \\paylaşımipadrsi\paylasımklasör adı\verilecek pst adı.pst

Reeel olarak bir kullanıcı adı ve pc paylaşım yolu olarak anlatmam gerekirse

New-MailboxExportRequest -ContentFilter { (Received -gt ’10/10/2010′)} -Mailbox user01 -IsArchive -FilePath \\fileserver\yedek\user01.pst   bu komutta belirtilen user01 exchange serverinizde kullanıcı adı file patchdan sonraki \\fileserver\yedek ise atacak olduğumuz paylaşımdaki bölge. Asıl amaç EDB büyüklüğünden kurtulmak olduğu için ben farklı bir makinaya attım. Siz isterseniz aynı makinayada atabilirsiniz. Burada 10/10/2010 tarihinden sonraki user01 e ait olan mailleri gösterdiğimiz yola pst olarak alabiliriz.

Sizlere bir sonraki yazımızda EDB içerisindeki kullanıcı ve tarih aralığındaki mailler nasıl silebilirsiniz. Onu paylaşmaya çalışacağız.

 

 

Etiketler: , , , , , , , , ,

Copyright © 2011 Uzun Lafın Kısası Yaşamın Tam Ortası | Kareay.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap