Buradasınız : Ana Sayfa //Teknoloji//Facebook’tan Silmeniz Gereken Bilgiler

Facebook’tan Silmeniz Gereken Bilgiler

Facebook Gizliliğinizi Ne Kadar Koruyor?

Dünyanın bir numaralı ve en çok aktif kullanıcıya sahip sosyal paylaşım platformu olan Facebook’ta kullanıcı olarak biraz dikkat etmek gerekebiliyor. Facebook sizlerin güvenliğini en üst düzeyde tuttuğunu söylese bile yakın çevrenizden insanların “Facebook hesabım çalındı” yada “….. hesabından gelen istekleri dikkate almayanız, hesabı çalınmıştır” vs. tarzı uyarılar ile karşılaşmışsınızdır. Bazı zamanlarda da sizin adınıza gereksiz paylaşımlar yapılmakta. Bunlar için alınabilecek bazı önlemler mevcut. Facebook hesabınızın güvenliğini ve hayatınızda paylaşmanızda sıkıntı yaratabilecek bazı bilgilerin güvenliğini artırmak için sizlere bir kaç tavsiye niteliğindeki bilgiler yazımızın devamında yer alıyor…

Öncelikle tüm bankalar için önemli olan bilgilerin başında sizlerin doğum tarihi yer alıyor. Yani Facebook’ta paylaştığınız doğum günü bilgileriniz kötü amaçlı şeyler için kullanılma ihtimali oldukça yüksek. Banka hesaplarına giden yolların en başında doğum tarihinizin olduğunu unutmamak gerekiyor.

Facebook Konum Bilgisi

Facebook Bilgi Güvenliği

Bunun yanında telefon numaralarınız da sevmediğiniz veya görüşmek istemediğiniz kişilerinin eline geçmesi oldukça muhtemel.

Facebook arkadaşlarımızın yarısına yakın bir kesimi gerçek arkadaşlıktan ziyade tanıdığımız kişilerden oluşuyor. Hatta yapılan bir araştırmada; 3375 Facebook kullanıcısı arkadaşlarına güveni ölçüldüğünde sadece çıkan oran sadece 4.1 olmuş. Bu durumda yapılması gereken öncelikli şey ise güvenilmeyen kişileri arkadaş olarak eklememek ve güvenilir olmayanları listenizden çıkarmak.

Ailemizin en küçük bireyleri olan çocukların fotoğraf veya video  paylaşımlarına da dikkat etmemiz gerekiyor. İleriki zamanlarda çocuğunuz bu paylaşımların ne kadarını ne oranda tasvip edecek sorusunu aklınıza getirmeniz gerekiyor. Ayrıca çocuğunuzun hayatına bir çocuk tacizcisini girme olasılığı da oldukça muhtemel.

Diğer bir madde ise yapılan paylaşımlarda konum bilgisinin açık olması veya konum paylaşmak ta size zarar vermek isteyen insanların ekmeğine yağ sürecek durumda. Konum bilgisini evinizde yaptığınız anda ise ev adresinide kötü niyetli kişiler ile paylaştığınızı unutmayın. Dip not olarak tatile çıkarken veya tatil konumunu ve fotoğraflarını paylaştığınız anda evinizin soyulma riskide artmış durumda, çünkü sigorta şirketleri tarafından zararlarınız karşılanmıyor. Konum bilgisini hemen kapalı duruma getirmeyi unutmayın…

Etiketler: , , ,

Copyright © 2011 Uzun Lafın Kısası Yaşamın Tam Ortası | Kareay.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap