Buradasınız : Ana Sayfa //A'dan Z'ye Herşey//Kuzu Göbeği Nedir. Faydaları Nelerdir?

Kuzu Göbeği Nedir. Faydaları Nelerdir?

Kuzugöbeği (Morchella esculenta) mantar ailesinin bir üyesidir. Kuzu göbeği yenilebilir bir mantar türüdür. Kuzugöbeği bahar aylarında yetişen ve bulunabilmesi zor bir mantar türüdür. Hava şartlarının durumuna göre yetişme zamanı mart sonları nisan başları ile başlar ve mayıs ortasına kadar devam eder. Bahar yağmurlarının az rastlanıldığı yıllarda kuzu göbeği maalesef yetişme imkanı çok azalır.  Kuzugöbeği özellikle orman yangınlarından sonra oldukça çok rastlanır.

kuzu_gobegi

Kuzu göbeği mantarının faydaları

Ülkemizde gereken değeri görmeyen protein yüklü kuzu göbeği mantarı fiyatıyla el yakıyor. Yurtdışına gönderilen kuzu göbeği mantarı özellikle Fransız mutfağının ayrılmaz bir parçası haline gelmiş bulunuyor. Kilosu 500 – 600 lira arasında değişen kuzu göbeği mantarı çam, meşe, gürgen, elma ve ceviz ağaçları dibinde tek tek ya da gruplar halinde bulunur. Genellikle Ege Akdeniz ve Karadeniz bölgelerinde yetişen bu mantarlar Konya – Beyşehir – Göynem,Derebucak,Izmir-Bergama Muğla Kastamonu Aydın Denizli Çanakkale Uşak Balıkesir Sinop illeri ve çevresinde yaygın olarak tanınmakta ve toplanmaktadır.

Kuzugöbeği mantarının faydaları

Bileşiminde 8 adet amino asit bulunur ve bunlara proteinle vitamin desteği de eklenince lezzet ustası olarak besin dünyasında bir yıldız gibi parlar.
Kuzugöbeği mantarı kan yapıcı özelliğiyle biliniyor. Kansızlık yani anemi rahatsızlığına da büyük fayda sağlar.

Vücudun direncini artırır ve dinç kalmasını sağlar.

Protein değeri oldukça yüksek bir mantar olan kuzugöbeği kansere karşı etkilidir.

Bitkinliğe, güçsüzlüğe ve yorgunluğa karşı oldukça faydalı bir mantar türüdür.

Gözler için oldukça yararlıdır. Gözlere parlaklık verir.

Bağırsak ve mide rahatsızlıklarına iyi gelir.

Beyne de oldukça faydalıdır, zihnin iyi çalışmasını sağlar.

Hastalıkların iyileştirilmesinde sık sık kullanılan mantar; B1, B2 ve C vitaminleri ile yüksek oranda kalsiyum, sodyum ve potasyum gibi mineraller içerir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

Copyright © 2011 Uzun Lafın Kısası Yaşamın Tam Ortası | Kareay.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap