Buradasınız : Ana Sayfa //Genel Bilgiler//Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kullandığı Homoekonomikus kelimesinini anlamı nedir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kullandığı Homoekonomikus kelimesinini anlamı nedir?

Homoekonomikus Ne? Homoekonomikus Nedir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Suriyeli sığınmacılara yardımla ilgili Avrupa’ya tepkisini sürdürdüğü konuşmasında; “Olaya homoekonomikus anlayışıyla bakmadık, bakmıyoruz. Batı ne diyor? Yılda 3 milyar avro vereceğiz. Bu sözü vereli 4 ay oldu, hâlâ verecekler” ifadesinde homoekonomikus kelimesinin anlamını bilmeyenlerde merak uyandırdı.

Homoekonomikus kısaca: İktisadî insan, yalnız ik­tisadî menfaatlere yönelen insan olarak açıklanabilir. Ekonomide homo-ekonomikus, bireysel olarak maksimum faydayı sağlamaya çalışan yada kendi faydasını ön planda tutarak karar alan ve davranan insan demektir.

homoekonomikus

Homoekonomikus

( başka bir deyişle her şeyi para gözüyle gören insan )

 

Homoekonomikus Kimdir, Nedir?

Homoekonomikus, iktisat disiplininin, insan davranışı sorununu inceleyebilmek üzere geliştirmiş olduğu soyut bir kavramdır. Homoekonomikus kavramı, insanların rasyonel (akılcı, hesaplı) oldukları ve en fazla oranda fayda elde etmek üzere mevcut kısıtlı kaynaklarını en uygun tarzda kullanmaya yöneldikleri varsayımlarından hareketle geliştirilmiştir. Bu kavram sayesinde insanların belirli bir durumda nasıl davranacaklarının önceden kestirilebilir hale geleceği varsayılmaktadır. Örneğin tek geliri asgari ücret olan (2014 yılı itibariyle net 846 TL) bir kişinin, homoekonomikus olduğu varsayıldığında, bu kişinin sınırlı geliriyle nelere harcama yapacağı önceden kestirilebilir hale gelmektedir. Bu kişi öncelikle temel ihtiyaçlarını (barınma, beslenme, vb.) gidermek üzere harcama yapacak ve örneğin bir at çiftliğine giderek altı aylık bir tay satın almaya çalışmayacaktır. Veya bir süpermarkete gittiğinde, bir gıda ürününün daha doğal ama daha pahalı olanını değil, bütçesine daha uygun olan ucuz çeşidini tercih edecektir. Yine aynı perspektiften hareketle, insanların oy verirken ve siyasi parti tercihi yaparken de kendi ekonomik çıkarlarına en fazla uygun olan partiyi seçecekleri varsayılmaktadır.

Etiketler: , , , , ,

Copyright © 2011 Uzun Lafın Kısası Yaşamın Tam Ortası | Kareay.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap