Buradasınız : Ana Sayfa //A'dan Z'ye Herşey, Genel//Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Merhabalar bu yazımızda sizlere ev alırken nelere dikkat etmeli kısmında kişisel olarak yaşadığım bazı deneyimleri yazarak aklınızda basitde olsa bir fikir uyandırmak için bu yazıyı yazmak istedim.

Hepimizin bildiği gibi günümüz şartlarında ev almak gittikçe zorlaşan koşullarda devam ediyor. Bizlerde ev alırken nelere dikkat etmeliyiz kısmında birkaç basit altın kural paylaşacağız. Öncelikle almak istediğiniz ev ailenizin tabiki maddi imkanlarına uymalı . Gerekli olan madii kriterleri belirledikten sonra alacak olduğunuz binanın konumu ve yaşı sizin için ikinci etken niteliğinde olacaktır. Çünkü alacak olduğunuz bina 2001 yılından önce yapıldı ise yapı denetim olmayacaktır. Çünkü yapı denetimin ilk pilot uygulaması 13.07.2001 tarihinde 4708 Sayılı Yapı Denetimi Kanunu ile hayata geçirildi. Zaten binanın yaşıda ilerlediği zaman aldığınız evi satmakatada güçlük çekebilirsiniz. Birde en önemlisi evin iskanın olup olmadığı çok önemli.

Gelelim diğer konulara. Almayı düşündünüz ev ısınma olarak düşünürseniz eğer ara kat olması en avantajlı durum. Tabiki birde ısı yalıtımının olması da sizler için büyük fayda sağlayacaktır. Çünkü en üst katlarda genelde çatı akması en alt katta ise nem rutubet veya hırsızlık sorunundan dolayı her zaman arakat avantajlı olacaktır. Tabiki ara kat olduğunda ise fiyatlarda gözle görülür bir artış meydana geliyor. Alacak olduğunuz daire arakat ise birde ucuz ise düşeş diye atlarken evin tavanları parkeleri mutfak dolapları kapıları aklınıza gelebilecek her türlü masraf çıkaracak kısımları iyice gözden geçirin. Birde alt kat komşusuna sorun aşağıya herhangi bir su veya nem verecek bir akıntı var mı? Bulduğunuz ev eğer emlaktan ise emlakçıya verecek olduğunuz komisyonuda hesaplamayı unutmayın. Şimdilik gördüğüm ve yaşadıklarım bunlardan ibaret şayet ekleyecek olduğum konular olursa düzenleme yapıyor olacağım. Herkese Allah gönlüne göre bir ev nasip etsin.

Etiketler: , , , ,

Copyright © 2011 Uzun Lafın Kısası Yaşamın Tam Ortası | Kareay.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap