Buradasınız : Ana Sayfa //Bilgisayar//Thumbs.Db Silinemiyor Hatası

Thumbs.Db Silinemiyor Hatası

Server 2008 Standard R2 Thumbs.db Silinemiyor

Arkadaşlar Merhaba bugünkü yazımızda Windows Server 2008 R2 Standard üzerinde karşılaştığım bir sorun olan thumbs.db silinemiyor uyarısının çözümünden sizlere bahsedeceğim. Server yapınızda kullanıcılar uzak masa üstü kullanarak (remote desktop connection) sistemde oturum açarak çalışıyorlar diyelim. Bu sistemde oturum açan kullanıcı herhangi bir dosya veya klasörü kopyaladı ismini değiştirmek istiyor yada kopyaladığı dosyayı silmek istiyor fakat thumbs.db silinemiyor uyarısı alıyor.

thumbs.db silmek thumbs.db silmek server 2008 thumbs.db silinemiyor hatası thumbs.db silinemiyor thumbs.db

thumbs.db silinemiyor hatası

Bu uyarının nedeni ise windowsun klasörlere daha hızlı erişmek için ön belleğine alma işleminden kaynaklanmaktadır. Ön belleğe alma işlemini thumbs.db üzerine yazdığı için silme vb. işlemleri yapmaya çalıştığımızda kullanıldığı için uyarı vermektedir. Yazımızda bu sorunun çözümü için küçük bir video hazırlamaya çalıştım. Umarım işinize yarar. Kısacada yazı olarak da bahsetmek istiyorum.

Windows 7 ve Üzeri Thumbs.db Silinemiyor

Bu işlemi domain server üzerinden yaparsak eğer tüm makinalar için geçerli olacaktır. Onun için domain makinası üzerinden Group Policy Management kısmından kullanıcıların bağlı olduğu active directory yetkilendirme kısmından editleyerek bu işlemi yapmamız gerekmektedir. Diğer yandan thumbs.db dosyası problemi Windows 7 – 8 -8.1 yada 10 üzerindede karşılaşabiliriz. Bunun için ise başlat çalıştır gpedit.msc yazıp tamam diyoruz. Açılan pencere Kullanıcı yapılandırması sekmesi altında yönetim şablonları oradan Windows bileşenleri oradanda Dosya Gezgini tıklıyoruz. Ekranda Sağ tarafta küçük resimlerin gizli thumbs.db dosyalarında ön belleğe alınmasını devre dışı bırak seçeneğini etkinleştiriyoruz. Böylece normal bilgisayarımız dada bu ayarı yapabilir. Umarım iyi bir anlatım olmuştur. Videomuz aşağıdadır.

[youtube]https://youtu.be/OV3ORPPgI9k[/youtube]

 

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Copyright © 2011 Uzun Lafın Kısası Yaşamın Tam Ortası | Kareay.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap