Buradasınız : Ana Sayfa //Bilgisayar//Exchange Server 2010 Database Taşıma işlemi Nasıl Yapılır ?

Exchange Server 2010 Database Taşıma işlemi Nasıl Yapılır ?

Exchange Server 2010 Database Nedir, Ne İşe Yarar?

Merhabalar öncelikler Exchange 2010 hakkında kısaca bilgilendirme vermek istiyorum. Çoğunlukla kullanıcıların konsolu kullandığı fakat detaylı bilgilerden bihaber olduğu bir konsola sahip olan Exchange bir çok işlevi bünyesinde barındırmaktadır.

Birçoğumuz için yapılabilir mi yada acaba çok sorunlu bir işlem midir diye düşündüğümüz edb (Exchange mail database) taşıma işlemi aslında göründüğünden çok çok basit bir işlemdir. Aşağıda gerekli anlatımı resimli bir şekilde görebilirsiniz. Fakat öncelikle dikkat etmeniz gereken durum edb boyutunuzun büyüklüğü buna bağlı olarak taşıma süresi değişiklik göstermektedir. Fakat benim yaptığım bir işlemi örnek verecek olursam 400 Gb civarı bir edb dosyasını Dismount durumunda 2 saat gibi kısa bir sürede diskler arası taşıma yaparak Mount durumuna getirebilirsiniz. Tabi ki Exchange sunucunuzun donanımsal özellikleri de sizleri etkileyecektir.

Adım 1 öncelikle Exchange konsoldan Organization Configuration kısmından mailbox sekmesine geliyoruz. Database management kısmından sistemimizde bulunan edb dosyalarımızın listesini görüyoruz.

exchange 2010 ,mailbox patch,database transport,database taşıma,edb taşıma

exchange 2010 ,mailbox patch,database transport,database taşıma,edb taşıma

Adım 2 Buradan taşımak istediğimiz database üzerinde sağ tuş yaparak Move database patch seçeneğini tıklıyoruz.

echange 2010 edb taşıma,exchange 2010 database transport

echange 2010 edb taşıma,exchange 2010 database transport

Adım 3 açılan pencerede database ve loğları nereye atmak istiyorsak patch yollarını belirterek aşağıdan move tıklayarak işlemimizi tamamlıyoruz.

exchange move database patch,exchange veritabanı taşıma

exchange move database patch,exchange veritabanı taşıma

Gözümüzde büyüttüğümüz yada yerini bilmediğimiz çok basit bir işlem bu şekilde çözülmektedir. Bu işlem ile sanal sistemlerde sürekli disk büyültmek yerine yoğunluğu yeni diskler ekleyerek biraz daha azaltabilirsiniz.

Etiketler: , , , , , , , ,

Copyright © 2011 Uzun Lafın Kısası Yaşamın Tam Ortası | Kareay.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap