Buradasınız : Ana Sayfa //A'dan Z'ye Herşey//YENİ MİT MÜSTEŞARI İBRAHİM KALIN KİMDİR?

YENİ MİT MÜSTEŞARI İBRAHİM KALIN KİMDİR?

YENİ MİT MÜSTEŞARI İBRAHİM KALIN KİM?

Tüm ülke 1 Kasım 2015 Pazar günü yapılacak siyasi erken seçimleri kilitlenmiş durumdayken kulislere sızan haberlerden en çarpıcı olanı:  7 Haziran 2015 Genel Seçimleri’nde milletvekili adayı olmak için MİT Müsteşarlığı’ndan istifa eden daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ısrarıyla geri adam atan Hakan Fidan görevi bırakacağı ile ilgili olanı. Zira Hakan Fidan’ın istifasını geri çekmesi sonrası MİT Müsteşarlığı görevine ataması‘asaleten’ yapılmamıştı. Bu durağan durumun / aydır değişmemesi ve Hakan Fidan’ın“Yıprandım, yoruldum” diyerek ayrılmayı kendisinin istediği söyleniyor. Hal böyle olunca MİT Müsteşarlığı gibi önemli bir makama için en güçlü aday ise Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın gösteriliyor.

YENİ MİT MÜSTEŞARI ADAYI İBRAHİM KALIN KİMDİR?

İbrahim Kalın, 1971  İstanbul doğumlu. Alanya lisesinden ve İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü’nden mezunu ve Malezya’da İslâm Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamladı. ABD’de George Washington Üniversitesi’nde karşılaştırmalı beşeri bilimler ve felsefe alanında doktorasını yaptı. İslam düşüncesi ve İslam-Batı ilişkileri üzerine çeşitli okullarda (College of the Holy Cross, Georgetown Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesi) dersler verdi.
2005-2009 yılları arasında “Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı”nın (SETA) kurucu başkanlığını yaptı. 2009 yılında Başbakan Başdanışmanlığı, 2012 yılında “Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı” yapan Dr. İbrahim Kalın; 2014 yılında ise “Cumhurbaşkanlığı Sözcülüğü” görevine getirildi.
Felsefe, İslam düşüncesi ve uluslararası ilişkiler gibi alanlarda uzmanlaşan Dr. İbrahim Kalın’ın; İslam felsefesi, İslam-Batı ilişkileri ve Türk dış politikası üzerine yayımlanmış kitap ve makaleleri bulunmaktadır.  “İslam ve Batı” (İstanbul: İSAM Yayınları, ilk baskı 2007) isimli kitabı, 2007 yılında “Türkiye Yazarlar Birliği Fikir Ödülü”nü kazandırdı. Bu kitabı aynı zamanda Yunanca ve Arnavutça’ya da tercüme edildi. Aynı zamanda Dr. İbrahim Kalın, “DİA İslam Ansiklopedisi, MacMillan Encyclopedia of Philosophy, Biographical Encyclopedia of Islamic Philosophy, Holy People of the World: A Cross-Cultural Encyclopedia, Encyclopedia of Religion, Oxford Encyclopedia of the Islamic World ve Oxford Islamic Studies Online” gibi ansiklopedik eserlere katkılarda bulunmuştur.

YENİ MİT MÜSTEŞARI ADAYI İBRAHİM KALIN KİMDİR?

YENİ MİT MÜSTEŞARI İBRAHİM KALIN KİMDİR?

Etiketler: , , , , ,

Copyright © 2011 Uzun Lafın Kısası Yaşamın Tam Ortası | Kareay.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap