Buradasınız : Ana Sayfa //Bilgisayar//Hosts Dosyası Nedir, Ne İşe Yarar?

Hosts Dosyası Nedir, Ne İşe Yarar?

Hosts Dosyası Nerede Bulunur?

İşletim sistemlerinde bulunan host dosyaları sunucu adresleri ve ip adreslerini eşleme için kullanılmaktadır. Host dosyası microsoft windows işletim sistemlerinde xp ve üzeri dahil olmak üzere c:\windows\system32\drivers\etc\hosts sürücü yolunda bulunmaktadır.

Hosts Dosyası Ne İşe Yarar?

Hosts Dosyası

Windows Host Dosyası İle Neler Yapabiliriz ?

Host dosyasını editleyerek kişisel bilgisayarınızda reklam siteleri kapatma veya istediğiniz herhangi bir siteye ip adresinden yönlendirme yapma gibi işlemleri yapabilirsiniz. Örnek gösterecek olursak kişisel bilgisayarımızdan www.facebook.com adresinin açılmasını istemiyorsak host dosyasını not defterinde düzenleyerek en alt kısımdan aşağıdaki şekilde ekleyerek işlemimizi gerçekleştirebiliriz. Bu yöntem sayesinde update yapmasını istemediğiniz programların site adreslerini veya ip adreslerini yazarakta istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

127.0.0.1 www.facebook.com
127.0.0.1 facebook.com

Host dosyası üzerinde tam tersine işlem yaparakta web sayfası tasarımcıları veya It uzmanlarıda local bilgisayarlarında yerel yönlendirme yapabilirler.

Reklam ve yetişkin içerikli siteleri kapatmak için host dosyasını kullanabiliriz. Bize kazandıracağı avantajı ise bilgisayarımızın performans kaybı yaşamasının önüne geçecektir. Fakat bu kadar adreslerin tamamını toplayıpta yazmamız mümkün olmadığı için internetten kısa bir araştırma yaptığımızda istediğimiz hazır host dosyasını bularak içerisinde istediğmiz gibi düzenleme yapabiliriz.

Host dosyasını sıfırlamak isteyenler aşağıdaki linkten orjinal host dosyalarını alabilirler.
https://support.microsoft.com/tr-tr/kb/972034

Etiketler: , , , , , , , ,

Copyright © 2011 Uzun Lafın Kısası Yaşamın Tam Ortası | Kareay.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap