Buradasınız : Ana Sayfa //Bilgisayar//Bilgisayarınız Yavaş mı Açılıyor ?

Bilgisayarınız Yavaş mı Açılıyor ?

Pc Hızlandırma Yöntemi

Bilgisayarınızın ilk açılışta eski performansından giderek uzaklaştığını mı düşünüyorsunuz. Cevabınız evet ise bu yazımızın tamda size göre olacağını düşünüyoruz. Bilgisayarınızın ilk açılış anındaki açılma performansının giderek yavaşlamasının birçok sebepleri bulunmaktadır. Bu performans kaybını en çok etkileyen sebeplerden bir tanesi kurmuş olduğumuz programların neredeyse tamamının bilgisayarın ilk açılış aşamasında çalışmak istemesi gelmektedir.

Msconfig yönetim kısmında bulunan tüm sekmelerle ilgili aşağıda detaylı bilgi bulunmaktadır. Fakat bizim asıl değineceğimiz kısım Başlatma sekmesi sayesinde bilgisayarımızın ilk açılışında eski performansına nasıl kavuşacağımızı sizlere aktarmak olacaktır.

msconfig nedir -msconfig ne işe yarar

msconfig

Msconfig Nedir Ne İşe Yarar ?

Merhabalar bu küçük makalemizde sizlere msconfig windows yardımcı programını anlatmak istiyorum. Windows işletim sisteminde bilgisayar açılırken çalışacak olan programların ve işlemlerin ayarlandığı yönetim yeridir. Buradaki ayarlamalar ile istediğimiz programları bilgisayarımız açılırken başlatabilir istediklerimizi ise engelleyebiliriz.

Msconfig Komutunu Detaylı İnceleme

Msconfig, “Microsoft Configuration Utility-Microsoft Konfigurasyon Aracı” kelimelerinin kısaltmasıdır. Msconfig’e ulaşmak için Başlat menüsünden Çalıştır seçilir. Ekrana gelen pencerede msconfig yazılarak Tamam tuşuna bastığımızda karşımıza Sistem Yapılandırma Yardımcı Programı gelmektedir.

sistem yapılandırması ne işe yarar

sistem yapılandırması nedir

Pencerede birçok sekme yer almaktadır. Sekmeleri sırasıyla aşağıda açıklıyor olacağız.

Genel Sekmesi
Genel sekmesinde ilk olarak Normal Başlangıç, Tanılama Başlangıcı ve Seçmeli Başlangıç seçenekleri bulunmakta, bu tanımlardan Seçmeli Başlangıç seçeneği seçildiğinde ise alt tarafta diğer seçenekler çıkmaktadır.

Normal Başlangıç: İşletim sistemimiz üzerine yüklenen programların yaptığı değişiklikler dahil olmak üzere bütün başlangıç öğelerini, bütün hizmetleri ve bütün sistem  sürücülerini kendi ayarları doğrultusunda yükleyerek açılacaktır.

Tanımlama Başlangıcı; Genel olarak sistem açılışında herhangi bir problem olduğu zamanlarda problemin tanımlanması için kullanılmalıdır. Örneğin, yüklenen bir program sistemde uyum problemi çıkarttığı takdirde bu seçenek seçilmeli ve hatanın nereden kaynaklandığı bulunana kadar açılış denenmelidir.

Seçmeli Başlangıç: Bu başlangıç sekmesi açılış üzerinde bir ayar yapıldığı taktirde kullanılmakta ve hangi ayarın çalışıp hangisinin çalışmayacağı kullanıcının takdirine bırakılmaktadır. Örneğin, yüklediğiniz bir programın işletim sisteminin her açılışında yüklenmesini istediğiniz taktirde buradaki ayarlardan programı disable ettiğinizde yaptığınız ayarın çalışması için seçmeli başlangıcın aktif olması gerekmektedir.

Önyükleme Sekmesi

İşletim sisteminin yapılandırma seçeneklerini ve gelişmiş hata ayıklama ayarlarını gösterir:

 • Güvenli önyükleme: En az Başlangıç sırasında yalnızca kritik sistem hizmetlerini çalıştırarak Windows grafik kullanıcı arabirimini (Windows Gezgini’ni) güvenli modda açar. Ağ devre dışıdır.
 • Güvenli önyükleme: Diğer kabuk Başlangıç sırasında yalnızca kritik sistem hizmetlerini çalıştırarak Windows komut istemini güvenli modda açar. Ağ ve grafik kullanıcı arabirimi devre dışıdır.
 • Güvenli önyükleme: Active Directory onarımıBaşlangıç sırasında kritik sistem hizmetlerini ve Active Directory’yi çalıştırarak Windows grafik kullanıcı arabirimini güvenli modda açar.
 • Güvenli önyükleme: Ağ Başlangıç sırasında yalnızca kritik sistem hizmetlerini çalıştırarak Windows grafik kullanıcı arabirimini güvenli modda açar. Ağ devre dışıdır.
 • GUI önyüklemesi yok Başlangıç sırasında Windows Hoş Geldiniz ekranı görüntülenmez.
 • Önyükleme günlüğü Başlangıç işlemi ile ilgili tüm bilgileri %SystemRoot%Ntbtlog.txt dosyasında saklar.
 • Temel video Başlangıç sırasında Windows grafik kullanıcı arabirimini en düşük VGA modunda açar. Böylece, bilgisayardaki video donanımına özgü görüntü sürücüleri yerine standart VGA sürücüleri yüklenir.
 • İşletim Sistemi önyükleme bilgileri Başlangıç işlemi sırasında sürücüler yüklenirken, sürücü adlarını gösterir.
 • Tüm önyükleme ayarlarını kalıcı yap Sistem Yapılandırması’nda yapılan değişiklikleri izlemez. Seçenekler daha sonra Sistem Yapılandırması kullanılarak değiştirilebilir, ancak elle değiştirilmelidir. Bu seçenek işaretlendiğinde, yaptığınız değişiklikleri Genel sekmesinde Normal başlangıç ayarını seçerek geri alamazsınız.

Gelişmiş önyükleme seçenekleri:

 • İşlemci sayısı Çok işlemcili bir sistemde işlemci sayısını sınırlar. Bu onay kutusu seçiliyse, sistem yalnızca açılan listede bulunan sayıda işlemciyi kullanarak önyükleme yapar.
 • Bellek üst sınırı Yetersiz bellek yapılandırmasına öykünmek üzere işletim sistemi tarafından kullanılan fiziksel bellek üst sınırını belirtir. Metin kutusundaki değer megabayt (MB) cinsindendir.
 • PCI Kilidi Windows’un PCI veri yolundaki G/Ç ve IRQ kaynaklarını yeniden ayırmasını engeller. BIOS tarafından ayarlanan G/Ç ve bellek kaynakları korunur.
 • Hata Ayıklama Aygıt sürücüsü geliştirme için çekirdek modu hata ayıklamayı etkinleştirir.
 • Genel hata ayıklama ayarları Çekirdek hata ayıklayıcısının bir hata ayıklayıcısı ana bilgisayarıyla iletişim kurabilmesi için bu bilgisayarda kullanılan hata ayıklayıcısı bağlantı ayarlarını belirtir. Ana bilgisayar ile hedef bilgisayarlar arasındaki hata ayıklayıcısı bağlantısı Seri, IEEE 1394 veya USB 2.0 olabilir.
 • Hata ayıklama bağlantı noktası Bağlantı türü ve seri bağlantı noktası olarak Seri kullanılarak belirtilir. Varsayılan bağlantı noktası COM1’dir.
 • Baud hızı Hata ayıklama bağlantı noktası seçildiğinde ve hata ayıklama bağlantı türü Seri olduğunda kullanılacak baud hızını belirtir. Bu ayar isteğe bağlıdır. Baud için geçerli değerler 9600, 19.200, 38.400, 57.600 ve 115.200’dür. Varsayılan baud hızı 115.200 b/sn’dir.
 • Kanal Hata ayıklama bağlantı türü olarak 1394 kullanılacağını ve kullanılacak kanal numarasını belirtir. Kanalın değeri 0 ve 62 dahil olmak üzere bu değerler arasında bir ondalık tamsayı olmalıdır ve ana bilgisayar tarafından kullanılan kanal numarasıyla eşleşmelidir. Belirtilen kanal, bağdaştırıcıda seçilen fiziksel 1394 bağlantı noktasına bağlı değildir. Kanalın varsayılan değeri 0’dır.

USB hedefi adı Hata ayıklama türü USB olduğunda kullanılacak dize değerini belirtir. Bu dize herhangi bir değer olabilir.

 Hizmetler Sekmesi
İşletim sistemi ile birlikte arka planda çalışan sisteminiz tarafından belli özelliklerin desteklenmesi için çalıştırılan dosyalar bütünüdür. Örneğin, Microsoft ses hizmeti Windowsun seslerinin çıkartılabilmesi için kullanılan bir hizmettir. Bu hizmetlerin hangisinin işe yarayıp hangisinin işe yaramadığını belirledikten sonra yan taraftaki kutuları temizleyerek çalışmalarını engelleyebilirsiniz. Bizim tavsiyemiz detaylı bilgiye sahip değilseniz bu ayarlarda herhangi bir değişiklik yapmamanız yönünde olacaktır.

 Başlatma Sekmesi
Bilgisayarımıza yüklemiş olduğumuz programların hangilerinin ilk açılış anında başlatılıp başlatılmayacağını görebildiğimiz sekmedir. Buradaki programların çoğu açılış esnasında gerekli gibi görünse de işletim sistemin açılış performansını önemli ölçüde etkilemektedir.

Aşağıdaki ekran alıntısında tüm programların ilk açılış esnasında başlatılmak üzere işaretli olduklarını görmekteyiz.

baslatma2

Sistem Yapılandırma Başlatma Sekmesi

Örneğin bilgisayar başlangıcındaki itunes programı çalıştırılmak istenmiyorsa ilgili seçeneğin yan tarafındaki kutucukta bulunan işaret kaldırılmadır. Bu sayede işletim sistemi yeniden başlatıldığında itunes programı otomatik olarak başlatılmayacaktır. Bu ve buna benzer şekilde diğer ilk açılış aşamasında istenmeyen programların kaldırılması ile bilgisayarınızın daha hızlı bir şekilde açılmasını sağlayabilirsiniz.

Araçlar

Tanılama araçlarının ve kullanabileceğiniz diğer gelişmiş araçların bir listesini sağlar.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=Wm3TUTmXZcQ[/youtube]

Etiketler: , , , , ,

Copyright © 2011 Uzun Lafın Kısası Yaşamın Tam Ortası | Kareay.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap