Buradasınız : Ana Sayfa //Sağlık//Kanser İlaçlarını Hangi Hastanede Bulabilirim?

Kanser İlaçlarını Hangi Hastanede Bulabilirim?

Sağlık Bakanlığından Kanser İlaçlarıyla İlgili Son Açıklama

Sağlık Bakanlığına bağlı hastaneler dışında kalan sağlık kurumlarının da EK 4/H listesi ilaçlarını hastane eczanelerinde bulundurması ve hastane ortamında uygulanmasını sağlaması esastır. Hem söz konusu sağlık kurumları hem de bu sağlık kurumlarında çalışan ilgili hekimlerin yeni sistem ve ilaç listesine uyum sağlamaları amacıyla; Sağlık Bakanlığına bağlı hastaneler dışında kalan sağlık kurumlarının hastane eczanelerinde bulunmayan ilaçlar, 20 Temmuz 2015 tarihine kadar ayaktan, yatarak veya günübirlik tedavi reçeteleri ile de temin edilebilecektir. Bu tarihten itibaren ise söz konusu ilaçlar; öncelikle söz konusu sağlık kurumlarının hastane eczanelerinden, istisnai durumların ortaya çıkması halinde ise olası hasta mağduriyetler inin önlenmesi amacıyla yatarak veya günübirlik tedavi reçetesi ile eczanelerden temin edilebilecektir.”

Kanser İlaçları Hangi Hastanede Var?

1 Temmuz 2015 Çarşamba gününden itibaren kanser ilaçlarının hastanelerden alınması yönündeki düzenleme (21 Nisan 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan düzenleme kapsamında “267 kalem onkoloji ilacının, 1 Temmuz 2015 itibaren kamu hastanelerinde tedavi gören hastalar için hastane tarafından temin edilmesi) uygulamaya geçecek.

Kanser Hastalarının İlaç Temenin de Karşılaşabilecekleri Sorunlar

1. Türk Eczacıları Birliği’nden gelen ilk uyarı , hastaların kanser ilacına erişiminde sorun yaşayabileceğini ve “Hastane hastane gezerek kanser ilacı aramak zorunda kalabileceklerini “ öngördü.

2. Yine İlaç Takip Sistemi’nin (İTS) hastane eczanelerinde, serbest eczanelerdeki gibi çalıştırılamadığını belirten Türk Eczacıları Birliği (TEB), kanser ilaçlarının hastanelerden temin edilmesi durumunda sahte ya da çalıntı ilacın hastane eczanelerine girmesinin söz konusu olabileceğini açıkladı. 

3. Ayrıca hastanelerin açtıkları ilaç ihalelerinde, teklif görmeyen ya da fiyatının çok yüksek olması nedeniyle alınamayan ilaçların bulunacağı bunun yanı sıra ihale edilse dahi ilacın hastaneye tesliminin, serbest eczanelere oranla çok daha uzun süreceği ön görüler arasında

4. Özellikle ithal ilaçların gerek etken madde gerekse Sağlık Bakanlığının fiyat politikasına bağlı olarak piyasada bulunamayabilecek “İlaçlar depolarda tevzi olarak bulundurulduğundan ihale yoluyla alımları mümkün olmayacaktır. Böyle bir durumda aynı şehirdeki X hastanesinde ilaç varken Y hastanesinde olmayacak ve hastalar bu durumda hastane hastane gezecek. Bazı hallerde ilaç X ilinde yokken Y ilinde olacak bu sefer de hastalar şehir şehir dolaşarak kanser ilacına ulaşmaya çalışacak.

5. Diğer bir sorunda Kemoterapi ilaçlarının güvenliğinin sağlanmasındaki en önemli konunun uygun saklama koşullarına göre stoklanması ve dağıtımı dolayısıyla “Oldukça fazla miktarlarda alınması gereken ilaçların, hastane eczanelerinde soğuk zincir şartlarına uygun stoklanması ve dağıtımı için yeterli alan, ekipman ve personelin bulunmayışıyla da yeterli kanser ilacı hastane stoklarında bulundurulamayabilir.

6.Ayrıca İlaç Takip Sistemi, hastane eczanelerinde, serbest eczanelerdeki gibi çalıştırılmadığından, ilaç geri çekme ve toplama şartlarında hangi ilacın hangi hastaya verildiği, hastane eczaneleri açısından tespit edilemeyecek ve İlaç Takip Sistemi ile takip yapılmazsa sahte ya da çalıntı ilacın hastane eczanelerine girmesi ve izini kaybettirmesi muhtemel tehlikeler arasına girecek.

Kanser hastalarını ve kanser hastalarını bekleyen uygulamanın daha başlamadan bu kadar soruna yol açabileceği değerlendirilirken umarız sancısız bir geçiş olur ve hiçbir kanser hastası mağdur olmaz. Ama yinede kanser ilaçlarını temin etmede sorun yaşayanlar için iletişim ve yardımlaşma için yazımızın YORUM bölümünü kullanabilirsiniz. Örneğin hangi hastanede ve hangi şehirde hangi kanser ilacı var gibi.

Kanser İlacı

Kanser İlacı

 

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Copyright © 2011 Uzun Lafın Kısası Yaşamın Tam Ortası | Kareay.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap