Buradasınız : Ana Sayfa //Hayvanlar Alemi//Deniz Patlıcanı [Deniz Hıyarı] Ne işe Yarar?

Deniz Patlıcanı [Deniz Hıyarı] Ne işe Yarar?

Deniz Patlıcanı [Deniz Hıyarı] Avlanması Neden Yasak?

Denizle haşır neşir olanların yakından tanıdığı Deniz patlıcanı ya da diğer adıyla Deniz Hıyarı derisi dikenlilerden omurgasız bir çeşit canlıdır. Genellikle denizin kıyılarında ve sığ olan yerlerde yaşarlar.

Deniz patlıcanı ilaç ve kozmetik sanayinde kullanılır. Ayrıca Çin tıbbında yorgunluğa, iktidarsızlığa ve eklem ağrılarına iyi geldiği söylenmektedir bundan dolayı Çin mutfağında pek çok yemeği yapılır. Bünyesinde yüksek protein bulunan deniz patlıcanının diş eti rahatsızlıklarına karşı da etkili olduğu söylenmektedir.

Peki Deniz patlıcanı ya da diğer adıyla deniz hıyarı avı neden yasak?

Çünkü denizin temizleyicisi ve denizin doğal dengesine ve yaşamına olumlu katkıları olan deniz patlıcanının aşırı avlanması doğayı tahrip ederek doğal dengeyi bozuyor. Denizin kıyılarında ve sığ olan yerlerde yaşayan deniz patlıcanları, kumun ve çamurun içindeki organizmalarla, organik maddelerle beslenmektedirler. Bir deniz patlıcanı yılda 150 ton kumu süzüp temizliyebilmektedir. Yani deniz patlıcanları denizin temel çöpçüleri arasında yer alırlar. Ülkemizde yenilmeyen deniz patlıcanının alıcıları ise Çin, Japonya ve bazı Avrupa ülkeleri. Siyah ve beyaz renkleri olan deniz patlıcanlarının siyahının kilosu 2 -3 liraya, beyazının kilosu ise 6 liraya kadar alıcı bulabiliyor. Hal böyle olunca avlanması da kolay olan deniz patlıcanlarının kökü kazınırcasına hareket edilince av yasağı ile çare aranılıyor.

 Deniz patlıcanı ya da diğer adıyla Deniz Hıyarı

Deniz patlıcanı ya da diğer adıyla Deniz Hıyarı

 

Etiketler: , , ,

Copyright © 2011 Uzun Lafın Kısası Yaşamın Tam Ortası | Kareay.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap