Buradasınız : Ana Sayfa //Bitkisel Tedavi//Kenelere Karşı Bitkisel Önlem

Kenelere Karşı Bitkisel Önlem

Kenelerden Korunma Yöntemleri

İlkbaharla birlikte kene sorunu ile ister istemez yine karşılaşacağız. Ülkemiz coğrafik yapısı ve iklimi kenelerin yaşamaları için uygun bir yapıya sahip olduğundan başta hayvancılığın yapıldığı, nemin, çalı, çırpılı alanlar ile gür otlakların bulunduğu yerler başta olmak üzere, ülkemizin her yerinde bu sorunla karşılaşabiliriz. Kırsal kesimde yaşayanların sık sık karşı karşıya kaldığı kene soruna şehirliler piknik alanlarında ya da rahatlamak için gittikleri yeşil alanlarda maruz  kalabilirler.

İlk tedbir olarak açık renkli kıyafetler giyerek koyu renkli keneleri daha rahat fark etmemizi sağlayabilir. Vücudumuzun açıkta kalan kısımlarını azaltarak (çoraplarımızı pantolon içerisine sokmak, uzun kıyafetler tercih etmek vb.) kenelerin yapışma ihtimalini azaltabiliriz. Ayrıca hayvanların üzerinden gelebilecek kene tehdidine karşı her zaman dikkatli olmalıyız. Bunun yanında piyasada satılan kenelere karşı üretilmiş bir çok kozmetik üründen faydalanabilir. Fakat bazıları bu tür spreylerin kimyasal madde içermesinden ötürü kullanmak istemeyebilir. İşte Kenelere Karşı doğal bir yöntem olarak bitkisel önlem arayanlar için küçük ve basit bir formül

Kenelere Karşı Bitkisel Yağ Malzemeler:
10 damla biberiye yağı
7 damla tarçın yağı
3 damla sedir ağacı yağı
2 yemek kaşığı badem yağı

Hazırlanışı
Tüm yağları cam bir kavanozda karıştırın ve iyice çalkalayın. Kullanırken elinize bir miktar alın ve ovalayarak kullanabilirsiniz. Bu bitkisel karışım keneleri sizden uzak tutmada yardımcı olacak doğal olarak kene ısırma tehditine karşı bir önlem daha almış olacaksınız.

İlk kullanımda küçük bir alana uygulayıp alerji ve yan etkiler için bir süre gözlemleyiniz. Gözünüze ve hassas bölgelerinizi sürmemeye ve taşırmamaya özen gösteriniz. Unutmayınız ki bu yöntem sizi %100 korumayabilir. Bu bitkisel yöntem beklenmeyen alerji ve yan etkilere yol açabilir. Mutlaka doktorunuza danışarak kullanınız.

Tüm aldığınız ve alacağınız önlemlere rağmen kene tarafından ısırılırsanız, kendiniz kesinlikle çıkarmaya ya da keneyi koparmaya çalışmadan en yakın Sağlık Kuruluşuna başvurunuz.

Kene ısırması

Kene

Etiketler: , , , , , , , , ,

Copyright © 2011 Uzun Lafın Kısası Yaşamın Tam Ortası | Kareay.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap