Buradasınız : Ana Sayfa //Kitap İnceleme ve Tavsiyeler//Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk Yeni Kitabının Adı Olan DEİZM Nedir?

Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk Yeni Kitabının Adı Olan DEİZM Nedir?

Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk Yeni Kitabı Deizm

Srad ışı açıklamaları ve renkli kişiliği ile tanınan Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk’ün Deizm hakkında yazdığı yeni kitabı DEİZM ile gündeme geldi. Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk yeni kitabı Deizm ile ilgili yaptığı açıklamlarda öne çıkan ve size ilginç gelebilecek ifadeler : “Kuran; Deizm’i teşvik eden, terviç eden bir kitap değil ama ona kapı aralayan bir kitaptır’’, “Deistler, dinciliğin bütün kötülüklerine, rezilliklerine rağmen Allah’a inançlarını koruyan samimi mümin insanlardır. Tarihin en namuslu, en ahlaklı, en üretken adamlarıdır. Atatürk de Deist’tir. Hem namuslu hem de Allah’a imanı olan adam başka bir yere gidemez”  öne çıktı.

Peki DEİZM NEDİR? Deist Kime Denir?

Deizm veya Yaradancılık olarak tanımlanan bu inanış biçimde, mantık ve doğal dünyaya dair gözlemlerin kaynağını oluşturduğu; dini bilgiye dolaysız biçimde sadece akıl yoluyla ulaşılabileceği ilkesini esas alan, bu sebeple vahiy ve benzerine dayalı tüm dinleri reddeden tek Tanrı inancı vardır. Bu inaç ve görüşte olanlara da Deist denir. Yine Deizm inancında  kehanetlerin, mucizelerin, dini dogmaların, demagojilerin ve kaynağı ilahi ilan edilen dinlerin reddinden dolayı peygamberler, kutsal kitaplar, sevap, günâh, ibâdet, dua, vahiy, melek, cin, şeytan, cennet, cehennem, ahiret ve kader gibi kavramların yeri yoktur.

Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk Yeni Kitabı Deizm hakkında tanıtım yazısını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk Yeni Kitabı Deizm’in satış fiyatı 28 TL olmasına rağmen çeşitli internet sitelerinde uygun fiyata alabilirsiniz. Bizim gözümüze çarpan en ucuz fiyat şimdilik 22,40TL

Tanrı’dan Başka İnsanüstü Tanımayan İnanç Deizm

Kur’an, deizmi teşvik eden bir kitap değil ama ona kapı aralayan bir kitaptır.

Deizmin aynı anda hem felsefî hem de teolojik karakteri bu inancın Tanrı dışında insanüstü tanımamasıdır.

Deizmin bu temel karakteri onun kutsal kavramını da etkilemiştir. Deizmin kutsalı ne dindir ne ilham ne havra ne kilise ne de cami. Onun kutsalları akıl, bilim ve ahlaktır. Dincilik bu temel değerleri tarih boyunca yıkan, işlemez hale getiren, hatta onlara savaş açan temel musibet olduğu için deistler dine hayatlarında yer vermemişlerdir.

Deistler bilmişlerdir ki, Tanrı dışında insanüstü  tanıdığınızda bunun arkasından sadece peygamberler değil; evliya, ermişler ve daha bilmem neler insanüstü varlıklara dönüştürülerek birer yedek ilah halinde insan hayatına musallat edilecektir, edilmiştir. Akıl dışında kutsal tanımanın sonucu ise aklın hayatın dışına itilmesi, onun yerini kutsallaştırılmış birtakım adamların ilhamların, rüyalarının alması olacaktır.

Tarih, özellikle dinler tarihi deistlerin bu iddialarını (veya öngörülerini) tamamen doğrulamıştı. Ve doğrulamaya devam etmektedir.

Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk Yeni Kitabı Deizm

Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk Yeni Kitabı Deizm

Etiketler: , , , , , ,

Copyright © 2011 Uzun Lafın Kısası Yaşamın Tam Ortası | Kareay.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap