Buradasınız : Ana Sayfa //Yemek ve Tatlı Tarifleri//Çıtır Patates Nasıl Yapılır?

Çıtır Patates Nasıl Yapılır?

Çıtır Çıtır Kızarmış Patates Nasıl Yapılır?

İnsanların yoğun bir yaşam sürmesini paraya çevirmeyi düşünen yatırımcılar bilindiği üzere fast food yemek tarzını dünyaya yaydılar. Bu şekilde yoğun yaşama devam etmek isteyenler yemek yemek için ya soluğu fast food merkezlerinde alıyor ya da evlerine sipariş veriyorlar. Fast food yemek kültürünün belkide olmazsa olmazı arasına girmeyi başaran patatestir. Biz evimizde kızarttığımız patatesleri neden fast food merkezlerindeki gibi yapıyoruz sorusunun cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Evde Çıtır Patates Nasıl Yapılır?

İlk olarak patatesleri özenle soyup ince ince dilimlemek belkide en önemli noktası. Ardından dilimlenmiş patatesleri soğuk bir suyun içine koyarak 5 dakika bekletiyoruz. Bu şekilde patatesin içinde yer alan nişasta suyun içinde kalacaktır. Bu süreç tamamlandıktan sonra patetesleri cam bir kase içine alınız. Boş bir cam kaseyede kaynayan suyu boşaltın. Suyun içine mısır şurubu ve şeker ilave edin. Şurup ve şekerin erimesini kolaylaştırmak için bir miktar karıştırın. Şurup ve şekerle patetesler çıtırlık kazanacak. Patatesleri suyun içine ilave edin ve 10 dakika bekleyin. Süreç tamamlandığında boş bir tabak içine kağıt havlu sererek patatesleri kurulayın. İşlemler tamamlandığında patetesleri 20 dakika buzlukta bekletin.

Çıtır Patates Tarifi

Çıtır Patates

20 dakika tamamlandığında patesleri kızartma yağının içine katarak 2 dakika kızartıp, kapıt havlu serili tabağın içine koyun ve 10 dakika daha bekleyin. Son olarak patetesleri tekrardan 5 ile 8 dakika arası tekrar kızartın ve çıkartın. Sonrasında patateslerin üzerine bir miktar tuz ilave edin. Afiyet olsun…

Etiketler: , , ,

Copyright © 2011 Uzun Lafın Kısası Yaşamın Tam Ortası | Kareay.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap