Buradasınız : Ana Sayfa //Özlü Sözler//Hûşu İçinde Ne Demek?

Hûşu İçinde Ne Demek?

Hûşu Ne Demektir?

Hûşu sözlük anlamı olarak boyun eğme, saygı ve korkuyla dolu olma anlamına gelir. Diğer bir kelime anlamı ise alçak gönüllü olmak, korku ve sevgi ile bulunan edepli hal manasıda taşır. En çok kullanılan anlamları yukarıda yazanlar olsada alçak gönüllü olma, tanrıya boyun eğme, gönlü korku ve saygıyla dolu olma, itaat etme ve hayranlık ve korkunun karıştığı birleşik bir duygu olarakta tanımlanabilir.

Hûşu, islam dininde kulların kendini Allah’a (C.C.) tamamen vererek ibadet etmesidir. Hûşu, kelimesi Mü’minun Suresinde yer alan ilk kelimer

Hüşu

Hüşu

aradında gelir “Namazlarını hûşu içinde kılan mü’minler kurtuluşa ermişlerdir”. Hûşu kelimesinin zıt anlamı gaflettir. Gaflet, Allah’tan (C.C.) uzaklaşıp dünya işlerine kendi vermektir. Yani namazında hûşu içinde olmayanların gaflete düştüğü söylenebilir.

Hûşu ilk olarak kendini kalpte gösterir ve diğer organlar ise onu destekler. Amr İbn-i Zerrin (R.A.) elinin kanser olduğu ve elinin kesilmez ise tüm vücuda yayılacağını söyleyen hekimlere “tamam kesilsin” cevabını verir. Hekimler elinin kesilmesi için seni bağlamamız gerekiyor, yoksa bu acıya dayanamazsın derler. Bunun üzerine Amr İbn-i Zerrin (R.A) “beni bağlamanızı istemiyorum, namazımı niyaz ederken kesiniz” der ve namazını hûşu içinde kılan Amr İbn-i Zerrin’in eli kesilir. Namazının bittiğinde hiç bir şey hissetmediğini söyler. Beyhaki’nin Muhammed İbn-i Sirin (R.A) rivayet ettiğine göre “haber aldım ki Resulullah (R.A.V) namaz kılarken gözlerini hava kaldırdığı için Mü’minun ayeti inmiştir”.

 

Huşu İle Namazı Kılmak

[youtube]http://youtu.be/ULkqKyfaTkc[/youtube]

Namazda Huşu ve Tadili Erkan

 [youtube]http://youtu.be/Yr5LgQ60ajo[/youtube]

Etiketler: , , , , ,

Copyright © 2011 Uzun Lafın Kısası Yaşamın Tam Ortası | Kareay.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap