Buradasınız : Ana Sayfa //Genel Bilgiler//Halı Temizliği için Yapılması Gerekenler

Halı Temizliği için Yapılması Gerekenler

Halı Temizliği

Evinizde sağlıklı bir yaşam sürebilmek için temizlik çok önemlidir. Bu konuda titiz olmak gerektiğini tuvalet, mutfak gibi çok kir barındıran kısımların dışında kiri hapseden mobilyalar için de bilmek gerekir ve bu kısımlara temizlik için öncelik verilmesi önemlidir. Burada öne çıkan eşyalardan biri de evinizin her alanında bulunan halılardır. Halı temizliği için izlenmesi gereken yollar halıdan halıya değişiklik göstermektedir. Daha tüylü halılar, el dokuması halılar, yolluklar farklı şekillerde temizlenmelidir ve bakımı ona göre yaptırılmalıdır.

Halı kullanımında önemli noktalardan bir tanesi ise ayakkabıların evinizin içinde ya da dışında çıkarılmasıyla alakalı olabilir. Ayakkabılarınızın altında biriken bir çok mikrop ve bakteri, ayakkabıların evin içine kadar girmesiyle halılarınıza hapsolarak sağlığınızı tehlikeye sokabilir. Bunun dışında halı üzerine sıvı ya da toz dökülmelerine anında müdahale edilmesi de halı kullanımında, halının ömrünün uzamasında önemli bir noktada değerlendirilebilir. Düzenli olarak elektrik süpürgesiyle yapacağınız temizlik ile birlikte de halınızın ömrü uzayacaktır.

Halı Temizliği

Halı Temizliği

Bütün bu yöntemlerin yanı sıra halk arasında önerilen yöntemler bir yana uzmanların tavsiyelerine kulak vermek gereklidir. Uzmanlar halı kullanımı ve temizliği için periyodik olarak profesyonel temizlik ve bakım öneriyor. Bütün halılarınız için en az yılda bir kere profesyonel bakım yaptırmanız temizlik ve kullanım ömrü için listenizde bir numarada bulunmalıdır. Bunun dışında ise halıda kuru temizleme malzemeleri önerilenler içerisinde yer alıyor. Halı şampuanı gibi ıslak temizlik ürünleri kirleri kabartıyor fakat üzerinden gitmesi için başka işlemler de uygulamak gerekiyor. Bu nedenle uzmanlar kuru temizleme yöntemlerini daha ön sıralara yerleştiriyor. Halıdaki lekelerin sürterek temizlenmesinin ise doğru olacağı gibi bir kanıyı da burada yalanlamak durumundayız. Lekeleri sürterek temizlemek halınızın yapısına zarar vereceği gibi lekeyi de sökmeyecek ve hatta dağıtacaktır. Bu yöntemler dışında ise Hot Water Extranction yöntemini kullanmak lekelerin çıkarılmasında işe yarar diyebiliriz. Bu yöntem ise halıya sıcak su fışkırtılarak uygulanan bir halı temizlik yöntemidir, kullanılması ise uzmanlar tarafından uygun bulunmuştur. Halınızın bilindik marka olup olmaması ise temizliği ve bakımı için bir şey ifade etmemektedir.  Halınız Royal Halı, Padişah Halı, Bellona Halı ya da Merinos Halı olabilir fakat bu hiçbir koşulda kir tutmayacağını göstermez.

Bellona Halı: http://www.evidea.com/halilar/c/150

Etiketler: , , , ,

Copyright © 2011 Uzun Lafın Kısası Yaşamın Tam Ortası | Kareay.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap