Buradasınız : Ana Sayfa //Bitkisel Tedavi//Ayva’yı Yiyin! Ayva’nın Bilinmeyen Faydaları

Ayva’yı Yiyin! Ayva’nın Bilinmeyen Faydaları

Ayva  Neye İyi Gelir?

Eskilerin kış mevsimine girerken çok olduğunda kışın çetin geçeceğinin göstergesi olarak gördükleri ayva, kış meyvelerinin başında gelir.Ancak bir çok çeşidi olmasına rağmen ayva gelende boğazdan geçerken zor anlar yaşatabilir. Bu sebeple ayvayı bir çok kişi yemekten çekinir ya da sevmez. Ama faydaları saymakla bitmeyecek bu kış mevsimi ayvanın en azından reçel ve komposto olarak tüketilmesi oldukça yararlı.

Birçok hastalığa şifa olan ayva için uzmanlar başta :  kalp, akciğer, boğaz, mide, göz, bağırsak ve ağız rahatsızlıklarının tedavisinde faydalı olduğunu vurguluyor.
Ayva kalbi güçlendiren en önemli besinlerden biri olarak gösterildiği gibi ağız kokusunu gidermede çok faydalıdır. Ayrıca ayva çiğ yendiğinde dişleri temizleyen etkisi mevcuttur. Ayva, damar sertliğine ve karaciğer tembelliğine de en doğal çözümlerden biri olarak gösterilir.  Ayva’nın hiç bir yeri çöpe atılmadan adeta şifa kaynağına dönüşür. Ayva’nın yaprağından yapılan çay, kalp ağrılarına iyi ve sakinleştirici etkiye sahip iken ayva kabuğu ve çekirdeği kaynatılıp içilirse idrar yolu iltihaplarına iyi gelir. Tüm bunların yanında pişirilmiş ayva, böbrek, mide, ağrılarına iyi gelir. Ayvadan hazırlanan reçel ve kompostolar ise çocuk ishallerine karşı çok etkilidir.Özellikle mide bulantısı ve mide ülseri çekenler için çok yararlı olacak bir meyvedir. Ancak ayvanın tüm bu yararlarına rağmen her şeyin fazlası zarar getir ilkesini unutmamanızı ve de kronik bir rahatsızlığınız varsa muhakkak doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Ayvanın bilinen zararları : Yüksek tansiyon rahatsızlığı olanlar için tehlikeli bir meyvedir. Çok tüketildiği taktirde kabızlık problemine neden olabilir.

Ayva

Ayva

Etiketler: , , ,

Copyright © 2011 Uzun Lafın Kısası Yaşamın Tam Ortası | Kareay.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap