Buradasınız : Ana Sayfa //Eğitim//Vakıf Üniversitesinde Kalınan Dersin Parası Nasıl Geri Alınabilir?

Vakıf Üniversitesinde Kalınan Dersin Parası Nasıl Geri Alınabilir?

Vakıf Üniversitesinde Kalınan Dersin Parası Geri Alınabilir mi?

Vakıf üniversitelerinde okuyanların muzdarip oldukları en büyük konuların başında Hocaların para için dersten bırakma eylimine yatkın olmaları geliyordu. Vakıf Üniversitesileri ve hocaların kesinlikle böyle bir konunun söz konusu olamayacağı yönünde ki açıklamaları da işin açıkçası kimseyi tatmin etmiyordu. Ayrıca öğrencilerde başarısız oldukları derslerin hocalarına bu tür suçlamalar yönelterek aileleri nazarında başarısızlıklarına kılıf için istismar edebiliyorlardı. Bizce  başarısız oldukları dersleri tekrar okurken ikinci bir ödeme yapan öğrencilerin bu paraları geri alabilmesinin yolunu açan yargı kararı bu yönde atılmış büyük bir adım olacak.
Vakıf üniversitesinde okuyan bir öğrenci kaldığı dersler için ödediği parayı yargı kararıyla geri almasının ardında,Vakıf Üniversitesinde   başarısız oldukları dersleri tekrar okurken ikinci bir ödeme yapan öğrencilerin bu paraları geri alabilmesinin önü açılmış oldu. Üstelik ödenen bu paraları 10 yıllık geriye dönük almak da mümkün.
Akşam gazetesinin haberine göre: İstanbul’daki bir vakıf üniversitesinde okuyan öğrenci İstanbul 4. Tüketici Mahkemesi’ne kaldığı derslere ilişkin ödediği ek ücretler için dava açtı. Davadan çıkan karar, okulun aldığı ücreti geri ödemesi yönünde oldu. Fakat vakıf üniversitesi karara itiraz ederek davayı temyize taşıdı. Ancak açılan davayı değerlendiren Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, emsal teşkil edecek kararında öğrencilerin vakıf üniversitelerine ödemiş olduğu başarısız kaldığı derslere ilişkin ek ücretlerin üniversite açısından sebepsiz zenginleşme teşkil edeceğine hükmetti.
Mahkeme öğrenciden alınan paranın faiziyle birlikte öğrenciye geri ödenmesine karar verdi. Kararı değerlendiren Avukat Cevat Kazma,”Yargıtay’ın aldığı karara göre vakıf üniversiteleri bu ücreti öğrencilere geri ödemek zorunda. Öğrenciler, Yeni Borçlar Kanunu’na göre bu ücretleri her durumda 10 yıl geriye dönük olmak üzere mahkeme yoluyla alabilecektir” şeklinde konuştu.
Kararın tüm öğrenciler için emsal teşkil edecek bir içtihat olduğunu belirten Cevat Kazma, “Yargıtay bu kararında vakıf üniversitelerinin ticari bir işletme olduklarına dair bir yorum yapmıştır. Kararı veren yerel mahkemenin de tüketici mahkemesi olması önemlidir. Sebepsiz zenginleşme ciddi bir hukuk ihlalidir ve Yargıtay çok kritik bir konuda önemli bir karar vermiştir. Bu kararla birlikte Vakıf üniversitelerinde okuyan tüm öğrenciler bugüne kadar ödemiş oldukları başarısız derslere ilişkin ek ücret bedellerini mahkeme yoluyla geri alabilirler” dedi.
Başarısız oldukları dersleri tekrar okurken ikinci bir ödeme yapan öğrencilerin bu paraları geri alabilmesinin

Etiketler: , , ,

Copyright © 2011 Uzun Lafın Kısası Yaşamın Tam Ortası | Kareay.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap