Buradasınız : Ana Sayfa //Sağlık//Kadınların Mutlaka Yaptırmaları Gereken Testler?

Kadınların Mutlaka Yaptırmaları Gereken Testler?

Kadınlara Özel Sağlık Testleri

Kadınlar onlara, yaratan tarafından bahşedilmiş en büyük mucize olan annelik için bir çok fiziksel özellikle donatılmışlar. Bu durum kadınların, erkeklere göre başta üreme organları olmak üzere bir çok organın farklı olmasına neden olmuş ve beraberinde de bu organlarla ilgili hastalıklar kadınların en çok karşılatığı hastalıklar arasında öne çıkmış. Hal böyle olunca kadınlara özel bu hastalıkların erken teşhis ve tedavisi büyük önem arz ediyor. Kadınların belli periyotlarla kendilerince ya da sağlık kurumlarında ki testlerle sağlık durumlarını takip etmeleri sağlıklı ve uzun bir yaşam için oldukça önemli. İşte kadınlar için takip etmeleri ve yaptırmaları gereken testlerden öne çıkanları yazımızda paylaşıyoruz. Ancak bizim tavsiyemiz kendinize bir doktor ya da hastane edinerek bu konuda detaylı bir bilgi alarak onların kontrolünde olmanız. Bizim amacımız size kadınlara özel hastalıklar hakkında belirli bir farkındalık kazandırmak yönünde olacak.

Mamografi: Göğüslerinizi kendinizde elle kontrol edebilirsiniz fakat 20 yaşından itibaren iki üç yılda bir, 40 yaşından itibaren ise yılda bir kez mutlaka mamografi yaptırmak gerekiyor.

Smear ile rahim ağzı kanseri kontrolü: 18 yaşından itibaren, aktif cinsel hayatı bulunan her kadının, yılda bir kez mutlaka pap smear testi yaptırması gerekiyor.

Vajinal Ultrason: Yumurtalıkları ve rahimi kontrol edebilmek ve herhangi bir rahatsızlığı erken teşhis edebilmek için her kadının yılda bir kez vajinal ultrason yaptırması gerekiyor.

Cilt muayenesi: Yılda bir kez mutlaka iyi bir dermatoloji uzmanına görünmek gerekiyor. Dijital dermatoskopi ile hem cilt kanseri hem de ciltle ilgili çoğu soruna erken teşhis getirilebiliniyor.

Kemik yoğunluğu ölçümü: Özellikle menopoz döneminde kemik erimesi riski göz önüne alınarak mutlaka kemik yoğunluğu ölçümü yaptırılmalı.

Kolonoskopiyle kolon kanseri kontrolü: Özellikle 50 yaş ve üzerinde risk çok büyük. Kolon kanseri en sık görülen kanser türleri arasında üçüncü sırada. Yılda bir kez mutlaka tomografi çektirilmeli ve kolonoskopiyle kolon kanseri kontrolü yaptırılmalı.

Kadınlarda kanser

 

Etiketler: , , , , , , , ,

Copyright © 2011 Uzun Lafın Kısası Yaşamın Tam Ortası | Kareay.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap