Buradasınız : Ana Sayfa //Sağlık//ALS Hastalığı Nedir?

ALS Hastalığı Nedir?

Dünyada İngiliz fizikçi Stephen Hawking’in Türkiye de ise Galatasaray ve Fenerbahçe’de oynamış ünlü futbolcu Sedat Balkanlı’nın hastalığı olarak bilinen ALS hastalığı hakkında çok fazla bilgi sahibi olunmamasından ötürü son dönemde dünya çapında kampanyalar başladı. Başta facebook kurucusu Mark Zuckerberg’in  başından aşağıya buzlu su dökerek ALS hastalığına dikkat çekmiş, Mark Zuckerberg’in Bill Gates’e ALS hastalığı için yaptığı çağrısıyla Bill Gates’in vereceği yanıt merakla beklenmişti. Bill Gates’in kendi yaptığı baştan aşağı buzlu su dökme kova tasarımıyla ALS hastalığı iyice gündeme oturdu.Dünyada başlayan ALS hastalığına dikkat çekmeye Türkiye’den de bir çok ünlü destek vermeye başladı. İşte gündeme oturan ALS hastalığı ile bilgi merak ettikleriniz.

[youtube]http://youtu.be/u72_d3aKAh0[/youtube]

ALS Ne?(Amyotrophic lateral sclerosis)

Amyotrofik lateral skleroz (ALS), aynı zamanda motor nöron hastalığı olarak da anılan, merkezî sinir sisteminde, omurilik ve beyin sapı adı verilen bölgede motor sinir hücrelerinin (nöronlar) kaybından ileri gelen bir hastalıktır.

Hastalık, merkezî sinir sisteminde, omurilik ve beyin sapı adı verilen bölgede motor sinir hücrelerinin (nöronların) kaybından ileri gelir. Bu hücrelerin kaybı kaslarda güçsüzlük ve erimeye (atrofi) yol açar. Ayrıca erken ya da geç hareketin birinci nöronu da hastalanır. Zihinsel fonksiyonlar ve bellek ise bozulmaz.

Kaslardaki zayıflık ellerde ya da bacaklarda, ağız-yutak bölgesinde ya da dilde başlayabilir ve sürekli ilerleyerek yayılır. Bu yayılma “bulber” alandaki kasları da tutabileceği için konuşma ve yutma güçlüğüne neden olabilir. İleri evrelerinde solunum yetersizliğine de yol açabilir. Genellikle erişkin yaşlarda (40-50) ve erkeklerde, kadınlara göre biraz daha sık görülür. Görülme sıklığı (insidansı) 100.000 de 1-1,5 civarındadır. Daha genç ve daha ileri yaşlarda da ortaya çıkabilir ve genellikle zayıf insanlarda görüldüğü dikkat çekmektedir.

ALS hastalarının ortalama üç ila beş yıl yaşayabildikleri belirlenmişse de, daha uzun süre yaşayan kişiler de vardır.

ALS TEDAVİ 
Hastalığın nedeni henüz belirlenmediği için ALS ancak semptomatik olarak tedavi edilebiliyor. Doğrudan nedene yönelik bir ilaç bulmak için araştırmalar sürüyor.

Amyotrophic lateral sclerosis

Amyotrophic lateral sclerosis

Etiketler: , , , , ,

Copyright © 2011 Uzun Lafın Kısası Yaşamın Tam Ortası | Kareay.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap