Buradasınız : Ana Sayfa //Genel Bilgiler//Malatya Levent Vadisi ve Seyir Terası

Malatya Levent Vadisi ve Seyir Terası

Levent Vadisi Hakkında Genel Bilgi

Malatya Levent Vadisi ve Seyir Terası, Malatya’ya 45 km mesafede olup, Akçadağ ilçesinin sınırları içerisinde bulunmaktadır. Levent Vadisi ve civarı jeolojik olarak; Üst Kratese Pliyosen ( 65 ile 3 milyon yıl arasında) dönemleri arasında oluşmuş kayaçlar yüzeylenmektedir. Bu Kayaçların Pliyosen yaşlı (35 milyon yıl) Yamadağ Volkanitlerinin dışındaki tümü Sedimanter Kayaçlardır. Levent Vadisi içindeki makro ve mikro fosil yataklarını vadinin jeolojik geçmişi hakkında bilgi vermektedir.

Vadide bulunan ve içinde insan yaşam izleri bulunan mağaralar başlı başına Jeoturustik değer taşımaktadır. Bu mağaların sayısı yüzlerle ifade edilmekle beraber önemli mağaralar 30 civarındadır. Bu mağaralarının önemli olanları daha çok Yalınkaya Köyü, Kozalak Köyü, Şekilce Mahallesi, Kolköy ve Küçükkerne Köyü civarında bulunmaktadır. Jeolojik ve arkeolojik özellikleri ile bir dünya mirası olabilecek potansiyele sahip olan Levent Vadisi, Türkiye’nin en önemli jeopark olabilecek adaylarının başında gelmektedir. Ayrıca vadinin tarihsel zenginliği üzerine çalışmalar Malatya Valiliği KUDEB tarafından sürdürülmektedir.

Levent Vadisi ve Seyir Terası

Levent Vadisi ve Seyir Terası

Levent Vadisi Seyir Terası, 1400 m rakımda ve vadi tabanından 240 m yükseklikte bulunmaktadır. 160 m2 oturuma sahip terasın yapımında 50 ton çelik, 15 ton nervürlü demir ve 160 m3 beton kullanılmıştır. Malatya Özel İl İdaresi tarafından Seyir terasının etrafındaki bazı mağaralar ve kaya blokları güneş enerjili sistemle aydınlatılması sağlanmıştır.

Seyir Terası

Seyir Terası

Malatya Valiliği Koruma Uygulama ve Denetim Bürosu (KUDEB) tarafından yürütülen 2011 yılı turizm ve endüstri altyapısını geliştirme mali destek programı çerçevesinde, ” BÜYÜLEYİCİ VADİYİ SEYREDİYORUM” projesi ile gözlem terası inşaa edildi. 2011 yılı turizm sektörünün ve geliştirilmesi mali destek programını çerçevesinde yapılan “Levent Vadisi jeopark, tabiat, turizm rekrasyon projesi” 2012 yılında Akçadağ Kaymakamlığı tarafından tamamlandı. Gözlem terası ve çevresindeki faaliyetler Fırat Kalkınma Ajansı tarafından desteklenmektedir..

Levent Vadisi ve Seyir Terası

Levent Vadisi ve Seyir Terası

Levent Vadisinde Semaver Çay Keyfi Çok Yakında…

Bugünkü yaptığımız Levent Vadisi ve Seyir Terası gezimizde eşsiz bir manzalarayla karşılaştık. Seyir Terası binasının içine girdiğinizde adeta havada yürüdüğünüzü düşünüyorsunuz. Seyir Terası binasını. Bina öyle bir düzende yapılmışki büyük bir bölümü uçurumun eteklerinde ve zemini 5 ton ağırlık kaldırabilecek camlarla kaplı. Camların üzerine basmak ilk başta ürkütücü gibi görünsede alıştıktan sonra harika bir duygu. Havada yürüdüğünü düşünmek gibi eşsiz bir olay…

Seyir Terası

Seyir Terası

Seyir Terasının güvenliğini Akçadağ Belediyesine bağlı korucular yapıyor. Ziyarete gelen misafirlere güler yüzleri ile eşlik ediyorlar. Seyir Terası eşsiz manzarası, tertemiz havası ile sizleri bekliyor. Seyir Terasına gidince bu muhteşem manzara ve tertemiz havada insanın canı tavşan kanı bir çay yudumlamak istiyor. Bugün aldığımız bilgiye göre 12 Mayıs 2014 tarihi itibarı ile semaverde çay keyfi ekleniyor. Bu müjdeyide sevgili korucumuzun isteği üzerine sizlerle paylaşıyoruz…

 

Seyir Terası

Seyir Teras Binası

Etiketler: , , ,

1 Yorum yapılmış " Malatya Levent Vadisi ve Seyir Terası "

  1. zepnep dedi ki:

    Saat 2 sularında oraya geldik 6kişiydik kahve rengi mont orda kaldi ailecek mahvolduk

Copyright © 2011 Uzun Lafın Kısası Yaşamın Tam Ortası | Kareay.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap