Buradasınız : Ana Sayfa //Pratik Bilgiler//Hangi Balık Hangi Ayda Yenir?

Hangi Balık Hangi Ayda Yenir?

Türkiye’de Hangi Ayda Hangi Balıklar Tüketilmelidir?

Üç Tarafı denizlerle çevrili olan cennet ülkemizde, benim gibi İç Anadolu da büyümüş göl ve nehir balıklarından alabalık ile birde kış aylarında hamsi ve istavrit dışında balık bilmeyen; ancak  zaman içerisinde balık çiftliklerinde üretilmiş levrek ve çipurayla tanışmış, balık konusunda çok fazla bilgisi olmayıp  balığın değerini ve lezzetini bilenler için hem ucuz hemde lezzetli balıkları ne zaman tüketeceği ile ilgili yardımcı olacağını düşündüğümüz yazıyı sizler için hazırladık. Bu kadar denizle çevriliyken balıkların sofralarımızı az süslemesi ya da sadece deniz kıyısında olan şehirlerce bilinmesi ve sınırlı kalması da büyük bir eksiklik tabiki de.

Hem ucuz hem lezzetli balık tüketmek olarak yer vermeye çalıştığımız yazımız umarız yardımcı olur zira döneminde çıkan ve tutulan balıklar oldukça ekonomik olduğu gibi o dönemde uygun pişirme kıvamında olduklarından damak tadına da tam anlamıyla hitap ediyor. Bir diğer konuda hangi balığı hangi dönemde nasıl pişirileceğinin bilinmesi. Çünkü balık yağlı olduğu dönemlerde mangala yakışırken kimi balıkta tava ve buğulama ile en iyi lezzeti veriyor. Biz genel olarak deniz balıklarında bahsedeceğiz.

Hangi balık hangi ayda tüketilir?

OCAK

Uskumru, lüfer, palamut, istavrit lezzetli, kefal ve hamsi tam yağlı haldedir. Çinekop, kofana, mezgit en çok tutulan balıklardan olduğundan balık tezgahlarında yerini sıklıkla alır. Tekir ve kırlangıç bolca avlanır. Barbunya, kılıç ve mercan az tutulur.

ŞUBAT
Kalkan mevsimi başlar. Tekir bolca çıkar. Uskumru, lüfer, palamut yağını kaybetmeye başlar.

MART
Kefal, levrek ve kalkanın en lezzetli zamanıdır. Uskumru çiroz olmaya yüz tutmuştur. Tavası ve pilakisi yapılabilir. Gümüş balığı fazlaca tutulur..

NİSAN
Kalkan tezgahlarda ki yerini korurken mercan, levrek, kılıç ve kırlangıç bolca çıkmaya başlar. Gümüş balığı, kefal, mezgit, berlam, tekir ve barbunya bollaşır.

MAYIS
Levrek, barbun, tekir, iskorpit damak tadındadır.

HAZİRAN
Yaz ayları ve üreme mevsimiyle birlikte balıkçılık açısından verimsiz günler başlar. Tekir, barbun, mercan, levrek gibi balıklar bulunur ancak oldukça pahalıdır.

TEMMUZ
Sardalya mevsimi başlar. Kolyoz, istavrit, uskumru, tava ve haşlamaya elverişli duruma gelir.

AĞUSTOS
Çingene palamudu mevsimini ile balık tezgahları biraz nefes alır.Sardalyanın ise en lezzetli zamanıdır. Yine bu ayda kılıcın tadına doyum olmaz. Kefal tavsiye edilmez.

EYLÜL
Sardalye ve kılıç lezzetlidir. Palamut irileşir. Lüfer bu dönem pahalı olduğundan bollaşması bir kaç ay daha beklenebilir.

EKİM
Lüfer çok lezzetlidir. Palamut bolca çıkar.

KASIM
Uskumrunun en iyi zamanı. Torik akışı başlamıştır. Pisi balığının lezzette zirveye ulaştığı aydır.

ARALIK
Uskumru, lüfer, palamut ve torik daha da büyümüş ve lezzetlenmiştir. Hamsin zamanı gelmiş ve bol miktarda tekir çıkmaya başlamıştır.

Deniz-Balık-Türleri

 

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , ,

Copyright © 2011 Uzun Lafın Kısası Yaşamın Tam Ortası | Kareay.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap