Buradasınız : Ana Sayfa //Bitkisel Tedavi//Zencefilin Yararları ve Zararları

Zencefilin Yararları ve Zararları

Zencefilin Faydaları ve Bitkisel Tedavide Kullanımı

Botanikteki adı zingiber officinale olan ve sadece kök kısmı kullanılan zencefil yüzyıllardan beri genellikle mide ve sabah bulantıların da ve kas ağrılarının tedavisinde büyük yarar sağlayan doğal bir besindir. Zencefil günümüzün en önemli hastalıkların başında gelen kanserin önlenmesi için yapılan kemoterapi hastalarında oluşan yan etkileri hafifletmekte de oldukça yararlı bir besin olarak araştırmalarda alternatif olarak değerlendirilmektedir.
Zencefilin yararlarına gelecek olursak ter önlemede, mide bulantısı ile kusmayı engellemekte ilaç kadar etkilidir. Deniz tutmasında etkili olduğu 1489 denekle yapılan araştırmalar sonucu teri ve bulantıyı engellendiği saptanmıştır.
Araba ile seyahat esnasında oluşan mide bulantıların da 7 denek ile yapılan araştırmada, zencefilin mide bulantısını 4 denek kesmesine rağmen, 3 denek üzerinde başarı sağlamamıştır.
Hamilelerin yaşadıkları sabah bulantısında da etkili olduğu gözlenmiştir. Ancak yan etkileri de görülmüştür. Bu nedenle beklenmedik etkilerde gösterebilir. Kan sulandırıcı ilaç kullananlar yada kan pıhtılaşmasın da bozukluğu olanlar doktoruna danışmadan kullanmaları kanama süresini uzatacağından dolayı tehlikeli durumlara yol açabilir.
Yararı olduğu kadar sakıncaları da bulunan zencefili, zencefile duyarlı kişiler ile temas sunucu reaksiyon oluşabilir. Çocukların ve safra taşı olanların zencefil kullanmaları sakıncalıdır. Doğal bitkiler veya ilaçlar ne amaçla kullanılırsa kullanılsın doktor gözetimde olması ve doktorun verdiğitedavi yöntemleri terk edilmemeli sadece alternatif ve destek amaçlı kullanılmalıdır.

Zencefil

Etiketler: , , ,

Copyright © 2011 Uzun Lafın Kısası Yaşamın Tam Ortası | Kareay.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap