Buradasınız : Ana Sayfa //Güncel Haberler//Üniversiteye Sınavsız Giriş

Üniversiteye Sınavsız Giriş

Sınavsız Üniversite Gerçek mi Oluyor?

Gündemdeki en önemli olaylardan biri bilindiği gibi dershanelerin kapanmasıyla özel okula dönüştürülmesi konusunda liseye geçiş sistemini değiştiren Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) şimdide üniversiteye geçiş için uygulanan YGS’yi kaldırmak için çalışmalar başlattı. Üniversiteye geçişi tek sınava endekslemenin yerine lise okul zamanı içerisinde ki başarılara endeksleyerek sınavsız geçiş sistemine geçileceğini açıklayan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Amerika’da uygulanan sistem gibi sanatsal, sportif ve kültürel başarıların da değerlendirileceği ve yeni yapılacak olan sistemin iyi oturtulması durumunda belli başlı üniversiteler belli alandaki başarılar ölçüsünde öğrencileri alabilecek  şeklinde açıklamada bulundu.

Üniversiteye Sınavsız Giriş Bölümleri

Sistemin denenmesi için öncelikle bazı seçilen üniversiteler de pilot olarak uygulama yapacaklarını ve ardından 2 veya 3 yıl içerisinde sınavsız üniversiteye geçilmesi planlandığı açıklandı. Her yıl üniversite sınavına giren 500 – 600 bin öğrencinin kazandıkları bölümlere gitmeyerek tekrardan üniversite sınavına girdiklerini açıklayan Bakan Nabi Avcı, “Demek ki sınav ile öğrencilerimizin gönlünden geçen bölümlere yerleştirilme konusunda başarılı değil ” şeklinde konuştu.

 

Benzer Yazılarımız:

2012 Sony Dünya Fotoğrafçılık Yarışması Sonuçlandı
Taksim Gezi Parkı Olayları İçin Cem Yılmaz'ın Açıklaması
İstanbul Kötü Tanıtıldığı İçin mi 2020 Olimpiyatları Tokyo'da?
İşaret Dili ile "Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi"
2 Ocak 2015 Cuma Tatil mi?
Anayasa Değişikliği Referandum Maddeleri

Etiketler: , , , ,

Copyright © 2011 Uzun Lafın Kısası Yaşamın Tam Ortası | Kareay.com. Tüm hakları saklıdır. - Popüler yabancı diziler ve filmler Rasidera


Yandex.Metrica