Buradasınız : Ana Sayfa //Türk Film ve Yorumları//İlk Türk Çizgi Sinema Filmi “Ayas”

İlk Türk Çizgi Sinema Filmi “Ayas”

Çizgi İstanbul Ayas ile Sinemalarda

Pepee‘nin yaratıcılarından olan Düş Yeri Çizgi Film stüdyolarında beyaz perde için hazırlanan ilk Türk çizgi sinema filmi Ayas 22 Kasım 2013’te sinemalarda olacak. Ayas, arkadaş ve kuzenleri ile tamamı İstanbul‘da 30 sokak ve farklı semtlerde gerçekleşen ve okul öncesi ile okul çağına gelmiş çocuklara yönelik bir çizgi film. Ayas ile ilk defa İstanbul’u çizgi film olarak seyretmeye imkan verecek.

Ayas,  aynen Pepee gibi gelenek ve göreneklerine bağlı 6 yaşında bir çocuk. Ayas’tada yöresel ezgilere yer verilmesi ananelerine bağlı olduğunun bir göstergesi. İstanbul’da yaşanan, Ayas ve arkadaşlarının hikayesini anlatan ilk Türk çizgi sinema filmi 22 Kasım’da vizyone girecek.

Müziklerini Kıraç ve Nevzat Yılmaz’ın üstlenlendiği, senaryosunu Kıraç’ın eşi Şule Bilgiç Kıraç’ın yazdığı çizgi sinema filmi Düş Yeri ve BKM Filmin ortak çalışması olarak 75 kişiden oluşan bir ekip ile 3 yıllık bir emek sonucu ortaya çıktı. Dip not olarak çizgi filmin esas adı olarak RGG Ayas olmasına rağmen film sadece Ayas olarak tanıtıldı. RGG’nin ne olduğu sır gibi gizlenmeye devam ediyor.

RGG Ayas İlk Türk Çizgi Sinema Filmi

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Aea-ACfRYFE[/youtube]

Etiketler: , , , ,

Copyright © 2011 Uzun Lafın Kısası Yaşamın Tam Ortası | Kareay.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap