Buradasınız : Ana Sayfa //Bitkisel Tedavi//Strese Karşı Beslenme Yöntemleri

Strese Karşı Beslenme Yöntemleri

Stres Nedir?

Stres, vücudun çeşitli içsel ve dışsal uyaranlara verdiği otomatik tepki olarak tanımlanıyor. Çağımız da geldiğimiz nokta sebebiyle bir çok yer ve zamanda stres ile her an karşı karşıya kalabiliyoruz. İşimizde, trafikte, hayat koşullarının ağırlığı vb. Görünen o ki strese maruz kalmaya da ne yaparsak yaparsak kalmaya devam edeceğiz. İşte uzmanlarda bazı püf noktalar ile stresin etkilerini gidere bilir ya da en aza indirebiliriz. Bedensel ve ruhsal strese karşı vücudu korumak amacıyla düzenli egzersiz, kaliteli uyku ve dengeli beslenmenin çok önemli rol oynuyor. Bizde bu yazımızda strese karşı yenilebilecek ve yenilmesi uzmanlarca uygun görülen yiyecekleri paylaşacağız.

Strese Doğal Çözümler:

Patates: Yine yemeklerin vazgeçilmesi patates içerdiği beta – karoten ve diğer bağışıklık güçlendirici antioksidanlar ile yüksek lif oranı sayesinde vücudun kronik iltihabi hastalıklara karşı direncinin artırılmasında yararlı olduğu biliniyor.
Yoğurt: Ev yapımı yoğurt; bol miktarda kalsiyum ve probiyotik (faydalı bakteri) içeriği ve asit azaltıcı etkisiyle vücutta bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinin de önemli rol oynuyor.
Badem ve Fındık: Bu ikilide yüksek miktarda çinko, B2 ve E vitamini içeriği bulunmasından ötürü stres sırasında vücudun bağışıklık sisteminin dayanıklılığını artırıyor. (Bu gıdaların kavrulmamış olarak tüketilmesi öneriliyor.)
Yaban Mersini ve Ahududu: Yine meyve olarak tercih edilebilecek bu meyvelerin yapısında bulunan hücre koruyucu – onarıcı ve antioksidan açıdan zengin C vitamini sayesinde beyin ve vücudun erken yaşlanmaya karşı korunmasında etkili olduğu biliniyor.
Balık:  “Omega – 3” (balık yağı) vücutta kalp – damar ve beyin – sinir sisteminin sağlığı açısından çok faydalı olduğu görülüyor.
Acı Biber: Çoğu kişinin tüketemediği acı biber, içerdiği “Kapsaisin” sayesinde beynin doğal ağrı kesici ve mutluluk verici ajanı olan “Endorfin” maddesinin üretilmesini sağlıyor. Ay retten C vitamini de içermesi ekstrası.
Hindi: Tavuk yerine tercih edilebilecek hindinin içeriğinde bol miktarda bulunan “Triptofan” beyni uyararak mutluluk hormonu olan “Seratonin” salgılanmasını sağlıyor.
Yulaf: Yulaf , beynin seratonin salgılamasını uyarıyor.  Ancak yavaş sindirilmesi ve pankreasın daha az yorulması amacıyla yulafın iri parçacıklar halinde tüketilmesi yönünde telkinler çok fazla.
Kuşkonmaz: Folik asit denince ilk akla gelen kuşkonmaz , ruhsal strese karşı dayanıklılık sağlıyor.
Avokado: Beyin sağlığı için önemli olan B grubu vitaminlerini yüksek miktarda içeren ve potasyum açısından zengin olması yanında doymamış yağ içermesi nedeniyle kan basıncının kontrolüne de yardımcı meyvelerden avokado da tüketilmeli.
Ispanak :  Magnezyum deposu olan ıspanak stres hormonu olan kortizolün dengelenmesine ve kişinin ruhsal olarak kendini iyi hissetmesine yardımcı olmada birebir.
Siyah Çikolata:Herkesin red edemeden yiyebileceği çikolatada bulunan kakao içerisinde “Bioflavanoid” adlı maddeler, yüksek düzeyde antioksidan etki gösteriyor ve stres hormonu olarak bilinen kortizol seviyesini dengeliyor. Ayrıca çikolata, içerdiği magnezyum sayesinde ruhsal gerginlik ve kan basıncının düşürülmesine de yardımcı oluyor.

Stres

Stres

Etiketler: , , , , ,

Copyright © 2011 Uzun Lafın Kısası Yaşamın Tam Ortası | Kareay.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap