Buradasınız : Ana Sayfa //Bitkisel Tedavi//Diyabet Hastaları İçin Süper Besinler

Diyabet Hastaları İçin Süper Besinler

Şeker Hastalarına 10 Süper Besin

Diyabet hastaları sağlıklı beslenerek hem kilo verebilir hem de kan şekerlerinin yükselmesini önleyebilirler. Bunun için size yardımcı olacak 10 besin sunacağız. Aşağıda açıkladığımız besinlerle hem sağlıklı beslenebilir hem de kilo verebilirsiniz. Ama yinede doktor kontrolünde ve tavsiyesinde kullanmanızı öneririz. Zira her şeyin azıda zarar çoğu da … Unutmayın bir uzman yardımı almaktan asla kaçınmayın ve size verilen ve önerilen ilaç ve tedavileri terk etmeyiniz.

Diyabet Hastaları

1- Kuru Fasulye: Haftada en az iki kere sofranızda yer vermeniz gereken Kuru Fasulye, bitkisel lif ve protein açısından açısından önemlidir. Kuru Fasulye yerine nohut veya yeşil mercimekte tüketebilirsiniz.

2- Avokado: Sindirim sistemini yavaşlatarak, kan şekerinin yavaş yavaş yükselmesi ve düşmesine yardımcı olan avokado, içerdiği sağlıklı yağlar sayesinde insülin direncini direncini azaltmaya destek veriyor. Avokadoyu rendelenmiş halde sandviçlerinizin içine sürebilir ve salatalarınızın içinde de tüketebilirsiniz.

3- Elma: Lif içeriği yüksek olan elma herkesin bildiği gibi tokluk hissi veriyor. Elma aynı zamanda içerdiği liflerin çözünürlüğü sayesinde kötü huylu kolesterolünde düşmesine yardımcı oluyor. Elmanın kabuklu tüketilmesi tavsiye edilirken aynı zamanda elmayı rendeleyip tavada hafif ısıtarak üzerine tarçın serpip tatlı niyetine de tüketebilirsiniz.

Diyabet için Elma

4- Tarçın: Kan şekerini dengeleyici özelliği bilinen tarçının tek dezavanatjı günde 3 tatlı kaşığından fazla tüketilmemesi gerekiyor. Fazla tüketildiği takdirde kolesterol seviyesini olumsuz yönde etkileyebilir. Tavsiye kullanımı tatlı niyetine elma ile birlikte tüketmektir.

5- Yumurta: Protein kaynağı olarak bilinen yumurta anne sütünden sonra en kıymetli protein deposuna sahiptir. İçerdiği doymamış yağ asitleri sebebiyle sanılanın aksine kolesterolü yükseltmez. Günde 1 taneden fazla tüketilmemesi önerilir.

6- Balık: İçerdiği Omega 3 yağ asitleri sayesinde kalp ve damar sağlığını korumaya bire birdir. Şeker hastalarının kalp hastası olma riski yüksek olduğu için balığı düzenliği olarak tüketmeleri gerekmektedir. Balığın ayrıca A vitamini sayesinde görme fonksiyonları açısından önemli bir yeri vardır. Somon balığı kan şekerini dengelediği için balıklar içerinden somon balığı seçilmesi tavsiyedir.

7-Brokoli: Çoğu kimsenin severek tüketmediği ancak C vitamini ve antioksidan açısından zengin olan brokoli kan şekerini ayarlayan insülinin etkinliğini arttırır. En sağlıklısı buharda haşlayarak tüketmektedir ancak bu şekilde tüketemiyorsanız çorba olarak da tüketebilirsiniz.

Diyabet Hastaları İçin Besinler

8-Kırmızı Meyveler: Kiraz, yaban mersini, böğürtlen vs. gibi meyvelerin antioksidan oranları yüksek olduğundan yaşlanmayı bile geciktirdiği bilinmektedir.

9- Yağsız Kırmızı Et: Aşırı yüksek kaliteli proteini ile metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olan kırmızı eti haftada 2 kez sofranızda yer verebilirsiniz. B 12 vitamini olan kırmızı eti ızgara, fırın veya haşlama olarak tüketebilirsiniz.

10- Arpa: Pirinç ile kıyaslandığında kan şekerini %70 daha yavaş yükseltiği bilinen arpa, sofralarımızda çokta yer vermediğimiz aşikar. Ancak içerdiği lifler ve B vitamini sayesinde tüketilmesi gereken arpayı, çorba veya salatalarınıza ekleyerek tüketmeniz mümkün.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Jih0Q1U28J8[/youtube]

Etiketler: , , , ,

Copyright © 2011 Uzun Lafın Kısası Yaşamın Tam Ortası | Kareay.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap