Buradasınız : Ana Sayfa //Genel Bilgiler//Esnemek Bulaşıcı mıdır?

Esnemek Bulaşıcı mıdır?

Neden Esneriz?

İnsanoğlu için nefes almak, su içmek, yemek yemek gibi olağan şeylerden biriside esnemektir. İnsanlar genelde sabah uyandıklarında veya uykuları geldiğinde esnerler. Tabi sadece bu kadar değil. Günde ortalama 1-15 defa arası esneriz. Başka bir kişiyi esnerken görünce de esneme ihtiyacı duyarız. Aşağıdaki videoları izleyince de %70‘iniz esneyeceksiniz. 😀 Peki esnemek ne demektir, esnemek bulaşıcı mıdır?

Esnemek, kendi irademiz dışında gelişen yüz refleks hareketleri olarak tanımlanmaktadır. Genellikle yorgun ve uykumuz geldiğinde ve karnımız açken esneriz. Esnemek daha dinçken veya uykumuzu aldığımızda sona erer. Ama asıl esnemenin nedeni bunlar değildir. Esnemek, kandaki oksijen miktarının azalmasından kaynaklanır. Bu nedenle esnemek irademiz dışında gelişir. Zihni açık tutmak için kandaki oksijen miktarını dengelemek için vücudumuz kendi irademiz dışında bizi esnetir. Ayrıca esnemek sadece insanlara özgü değildir, hayvanlarda esnerler. Örneğin; Memeli hayvanlar, kediler, köpekler, fareler, kuşlar vs…

Amerika’da yapılan bir deneyde bir grup öğrenciye esneyen insanların videoları izletilmiş ve sonuçta videoları izleyen öğrencilerden %70’i esnemiş bu da demek oluyor ki  esnemek bulaşıcıdır.

Niçin Esneriz?

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=9cb89rhdugc[/youtube]

Etiketler: , , , , , , , , ,

Copyright © 2011 Uzun Lafın Kısası Yaşamın Tam Ortası | Kareay.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap