Buradasınız : Ana Sayfa //Hayvanlar Alemi//Sesleri Taklit Edebilen Kuş

Sesleri Taklit Edebilen Kuş

Duyduğu Sesleri Taklit Edebilen Lir Kuşu

Avustralya civarında yaşayan Lir Kuşunun diğer kuşlardan farklı yanı duyduğu sesleri birebir taklit edebilmesidir. Menura cinsi denilen kuş türü familyasındandır. Büyük kahverengi Sülüne benzer. Kanatları kırmızımsı ve kahverengi, gagası ve bacakları siyah renktedir. Yetişkin bir erkek Lir Kuşu çok gösterişli bir kuyruğa sahiptir. Lir kuşu kuyruğunu gösterdiğinde lir şeklini alır. Erkek Lir Kuşlarının kuyrukları 80 ile 100 cm uzunluğunda olup, dişilerin kuyrukları erkek lir kuşlarına göre daha kısadır.

Lir Kuşu Taklitçi

Lir kuşları Nisan ve Ekim aylarında ürerler. Dişi kuşlar yalnızca tek yumurta üzerine oturur ve yuvalarını kendi başlarına yaparlar. Erkekler ise bir çok dişi ile birlikte olabilir. Yumurtaların kuluçka dönemi 6 hafta sürer ve yumurtadan çıkan yavru 6 ile 10 hafta sonunda yuvayı terk edebilecek duruma gelir. Lir kuşlarının beslenmesi ise örümcekler, böcekler, solucanlar ve tohumlardır.

Lir Kuşlarının en büyük özellikleri ise sesleri taklit yetenekleridir. En kolay taklit ettikleri sesler ise araba motorunun sesi, köpek havlaması, diğer kuşların sesleri ve zincirli testerenin çıkardığı seslerdir. Aşağıda yayınladığımız videoda göreceksiniz ki neredeyse her sesi taklit edebiliyorlar.

Erkek Lir Kuşu

Lir Kuşu

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=4EY76o4oKDg[/youtube]

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Copyright © 2011 Uzun Lafın Kısası Yaşamın Tam Ortası | Kareay.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap