Buradasınız : Ana Sayfa //Eğitim//Plebisit Ne demek? Plebisit Kelimesinin Anlamı

Plebisit Ne demek? Plebisit Kelimesinin Anlamı

Plebisit Nedir?

Taksim gezi Parkı olayları ile başlayan bir çok açıklama demeç ve konuşmadan akıllara takılan Başbakan Recep Tayyip  Erdoğan’ın Plebisit ifadesi oldu.  Başbakan’ın çözüm önerisi olarak sunduğu  oylamanın “plebisit” yöntemiyle yapılacağını açıklaması, bu seferde plebisit nedir? plesit nasıl yapılır gibi soruları akıllara getirdi ki, bizde sizler için detaylı bir çalışma yaptık.

PLEBİSİT’İN KELİME ANLAMI NEDİR?

Latince kökenli bir kelime olan plebisit , anlaşmazlık ya da bir kişiyi onaylamak ya da onaylamamak için yapılan halk oylaması anlamına geliyor.

Daha geniş tabiri ile bir yöneticinin, bir hükümetin seçilmesi milletlerarası bir arazi meselesinin çözümlenmesi, bir antlaşmanın uygulanması; bir bağımsızlık veya bir başka devlete katılma kararının alınması; iç politikaya ait bir problemde tercihin belirlenmesi gibi gayelerle bir ülke veya bir bölgenin alternatif siyasi programlar, teklifler arasındaki kanuniliği kabul etmeleri veya reddetmeleri için yapılan halk oylamasıdır.

PLEBİSİT REFERANDUMUN DEĞİŞİK ŞEKLİ Mİ?

Halk oylamasının bir şekli de referandumdur. Plebisit ve referandum biraz farklı olmakla beraber birbiri yerine kullanılabilmektedir. Referandumun değişik şekli, ülkemizde referandum sadece anayasa değişikliklerinde uygulanabilirken, bizim yasalarımıza göre ama plebisit o ildeki belediyenin yapabileceği bir uygulama olarak yapılabilir. Yani Taksim Gezi Parkı için düşünüldüğünde  bunu dar çerçevede Beyoğlu’nda da daha geniş çerçevede İstanbul için de yapabilir. Böylece olay Yüksek Seçim Kurulu’nun kapsamına girmeden Yerel Yönetimler Yasası ile halledilebilir.

PLEBİSİT’İn Tarihçesi

Plebisiti dünyada ilk uygulayan kişi ise Fransa İmparatoru Napolyon Bonapart olmuştur. Bonapart,1804 yılında Fransa Cumhurbaşkanı, İtalya Kralı ve General ünvanlarıyla İmparatorluk tacını giymesinden tahtını bırakmak zorunda kaldığı 1814 yılları arasındaki 10 senelik iktidarında plebisiti toprak ilhaklarına meşruiyet kazandırmak amacıyla kullandı.

Plebisiti dünyada ilk kez kullanan lider olarak tarihte yerini alan Napolyon’un ardından yöntem yine Fransa’da ancak bu defa 1851 hükümet darbesinin onaylandığı ve III. Napolyon’a impara­torluk unvanının verildiği 1852’de gerçekleştirildi. 1852’den sonra plebisit III. Napolyon’un fetihleri savunulmak üzere kullanılırken Napolyonlar yaklaşık 50 yıl boyunca Fransa’nın kaderini belirleyecek kararları plebisit ile tayin etti.

Plebisit

Plebisit

 

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Copyright © 2011 Uzun Lafın Kısası Yaşamın Tam Ortası | Kareay.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap