Buradasınız : Ana Sayfa //Hayvanlar Alemi//Çöpçü Balığı

Çöpçü Balığı

ÇÖPÇÜ BALIĞI (Corydoras)

Akvaryum hobisine başlayan hemen herkes onları beslemiş ve çöpçü’ diye adlandırmıştır. Bilimsel adları  Corydoras yani kedibalıkgillerdendir. 

Çöpçülerin vücutlarını pul yerine sert plakalar kaplıdır ve akvaryumlarda sıcaklığı 22-26 derece arasında tutmak çöpçülere için uygun yaşam koşullarını sağlar. Günümüzde 150’ye yakın corydoras kedibalığı cinsi olduğu sanılıyor.

Çöpçü Balığı Beslenmesi

Karma akvaryumları beslerken dibe yem ulaşması çöpçüler için çok önemlidir. Dibe çöken granül yemler çöpçüler tarafından iştahla yenir. Veya bir bardağa akvaryumunuzdan su koyup bu suyun içine biraz pul yem koyup karıştırın, pul yem iyice ıslanıp bardağın dibine çökünce akvaryumunuza dökün. En ideal besleme, iki yöntemi de aralıklı kullanmaktır.

Çöpçüler sürü balıklarıdır. Bu yüzden çöpçülerin akvaryuma daha çabuk ve kolay alışmaları için birkaç tanesinin bir arada tutulması gerekir. Çöpçü balıkları iyi koşullar altında 6-7 sene yaşarlar ve de pek sık hastalanmazlar. Üretmek de o kadar zor değildir. Doğal olarak bir erkek birde dişi balığa ihtiyacınız var.

Ancak üreme çağına gelmiş çöpçülerin erkek veya dişi olduğu tespit edilebilir. Genç çöpçülerde bu olay hemen hemen imkansız gibi bir şeydir. Erginleşmiş balıklarda dişiler derin ve geniş vücutlu, erkekler ise ince ve uzun vücutlu olurlar. Dişiler aynı zamanda daha büyük boya ulaşırlar. Bazı cins çöpçülerde dişi ve erkekler pelvis yüzgeçlerine bakılarak ayırt edilebilirler. Erkeklerin pelvis yüzgeçleri sivri uçlu, dişilerin ise pelvis yüzgeçlerinin ucu yuvarlaktır. Bu olay komanda çöpçülerde belirgindir.

Akvaryumcularda çeşitli çöpçü balıkları her zaman mevcuttur. Çöpçüler hem karakter dolu ilginç balıklardır, hem de akvaryumunuzun diğer balıklar tarafından kullanılmayan dibine hareket getirirler.

Çöpçü Balığı Üretimi

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=rWUQn-yxkuA[/youtube]

Çöpçü Balığı Dişi-Erkek Ayrımı

Üst tarafından görünüşüne göre cinsiyetinin tespiti. Dişi üstten bakıldığı zaman biraz daha yuvarlağımsı bir görünüşe sahip.  Üreme çağına gelmiş çöpçülerin erkek veya dişi olduğu tespit edilebilir. Genç çöpçülerde bu olay hemen hemen imkansız gibi bir şeydir. Erginleşmiş balıklarda dişiler derin ve geniş vücutlu, erkekler ise ince ve uzun vücutlu olurlar. Dişiler aynı zamanda daha büyük boya ulaşırlar. Bazı cins çöpçülerde dişi ve erkekler pelvis yüzgeçlerine bakılarak ayırt edilebilirler. Erkeklerin pelvis yüzgeçleri sivri uçlu, dişilerin ise pelvis yüzgeçlerinin ucu yuvarlaktır. Bu olay komanda çöpçülerde belirgindir.

çöpçü balığı dişi erkek ayrımı

ÇÖPÇÜ BALIĞI (Corydoras)

ÇÖPÇÜ BALIĞI (Corydoras)

Etiketler: , , , , , ,

Copyright © 2011 Uzun Lafın Kısası Yaşamın Tam Ortası | Kareay.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap