Buradasınız : Ana Sayfa //Komik Resimler//Mona (Rıza) Lisa

Mona (Rıza) Lisa

Rönesans dönemine imzasını atmış ünlü ressam Leonardo da Vinci denilince ilk aklınıza Mona Lisa resmi gelir. Hatta bunu bilmeyeni neredeyse döverler. Bu ünlü Mona Lisa resmine gönderme yapılarak üretilen komik bir resim Mona Rıza  resmini sizlerin beğenisine sunarken bu ünlü resimle ilgili bilgileride paylaştık.

Leonardo da Vinci Mona Lisa

Mona Lisa adlı resim; İspanyolca: La Gioconda; Fransızca: La Joconde), ünlü söylenişiyle Mona Lisa, Rönesans sanatçısı Leonardo da Vinci‘nin eseridir.

Tablodaki kadın, yüzündeki “gizemli gülümseme” ile sanat tarihinin bir parçası haline gelmiştir.

Leonardo, ”Mona Lisa” tablosu için çalışmalarına 1503 yılında başladı ve eseri tamamlaması üç – dört yıl sürdü. Eser şu anda Fransa‘daki Paris- Louvre Müzesi‘nde sergilenmektedir.

Modelin Kimliği
”Mona Lisa” tablosunda betimlenmiş olan kişinin kimliği kesinlikle belirlenememiş olmasına karşın; sanat tarihçileri, modelin kimliği ile ilgili pek çok fikir yürütmüş ve iddialarda bulunmuşlardır. Leonardo hakkındaki ilk biyografiyi yazan Vasari, dönemin önemli kişilerinden biri olan Francesco del Giocondo‘nun eşi Mona Lisa’nın tabloda resmedilen kişi olduğunu düşünmüştür. Bu kişinin kimliği ile ilgili sayısız iddiadan sadece biridir.

Bell Laboratuvarlarından, Dr. Lillian Schwartz Mona Lisa’nın, Leonardo’nun kendi-portresi olduğu fikrini ortaya atmıştır. Bunu savı ortaya atarken dayandığı kanıtlar, sayısal analizler yardımı ile elde edilen, Leonardo da Vinci‘nin ve tablodaki modelin yüz özelliklerinin aynı olduğununa dair sonuçlardır.

Mona Rıza, Monalisa

Mona Rıza, Monalisa

Etiketler: , , ,

Copyright © 2011 Uzun Lafın Kısası Yaşamın Tam Ortası | Kareay.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap