Buradasınız : Ana Sayfa //Yeni Taşıtlar//Türkiye İlk Robotunu Yaptı

Türkiye İlk Robotunu Yaptı

İlk İnsansı Türk Robot Aramızda

Robotik Teknolojiler alanında yapay zeka ve insansı robotlar üzerine çalışmalar yapan Akınsoft yazılım firması kuruluşunun 18. yılında  ” Akıncı-2″ ismi verilen robotunu tanıttı. Matematik işlemleri yapan, görüntü ve komutları takip edebilen Türkiye’nin ilk ticari insansı robotu “Akıncı-2” Konya’da tanıtıldı. Yeni üretilen robot ayakları üzerinde durabiliyor, yürüyebiliyor, odaklama yaparak birden fazla nesneyi tanımlayabiliyor, dışarıdan aldığı fiziksel etkilere karşı dengesini koruyabiliyor, bulunduğu ortamı 3 boyutlu olarak algılayabiliyor, yakınında bulunan kişilere doğru odaklanabiliyor, ellerini kullanarak cisimleri tutup kavrayabiliyor, kendisinden araştırması istenen şeyleri interneti kullanarak ansiklopedik veri bankalarından tarayabiliyor ve anlatabiliyor, ses işleme ve kablosuz ağ aracılığıyla kontrol edilebiliyor ve durumu izlenebiliyor.

65 kilogram ve 1.60 boyunda olan Akıncı-2, gövde üzerinde 26, ellerde 20 eklem olmak üzere toplamda 46 eklemden oluşan insansı bir yapıya sahip. Herhangi bir desteğe bağlı olmadan ayaklarının üzerinde durabilen Akıncı-2, yazılım firmasının yönetim kurulu başkanı Bilgisayar Yüksek Mühendisi Özgür Akın‘ın verdiği komutları harfiyen yerine getirerek, enerjisini de üzerinde bulunan lityum-polimer bataryalardan alıyor.

Bu özellikleri sayesinde her sektörde kullanılması amaçlanan Akıncı-2’nin, 2015 yılından sonra her işletmede yerini alması hedefleniyor.

akinci2

 

Benzer Yazılarımız:

Akıllı Diş Fırçası
Ay ve Yıldızdan Uçak
Transformers 4 Filmine Yeni Araba
Yandex.Navigasyon Yayınlandı
2014 Yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Tarifesi
Mercedes AMG GT

Etiketler: , , , , , , , , ,

Copyright © 2011 Uzun Lafın Kısası Yaşamın Tam Ortası | Kareay.com. Tüm hakları saklıdır. - Popüler yabancı diziler ve filmler Rasidera


Yandex.Metrica