Buradasınız : Ana Sayfa //Sağlık//Magnezyum Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

Magnezyum Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

Magnezyum Bulunan Yiyecekler

Magnezyum minerali, vücudumuzun yapısında olan en önemli minerallerin başında gelir. Bir bakıma elzemdir yani olmazsa olmaz yaşamak için mutlaka olmalıdır. Bunun anlamı vücudumuzun her zaman magnezyuma ihtiyacı vardır. Peki bu kadar önemli olan magnezyum mineralini hangi yiyeceklerden alabiliriz?

Magnezyumun Faydaları

Magnezyum vücudumuzda görevli olan pek çok enzimin yapısında bulunur. Enzimler vücudumuzda gerçekleşen enerji protein üretimi ve kas kasılması gibi her türlü fonksiyonları düzenleyen kimyasallardır.Bu mineral kas ve sinir sistemi hücrelerinin devamlılığını sağlar. Böylece kalp atışlarının düzenli olmasında enerjik olmamızda ve zihin aktivitelerin de etki gösterir. Ayrıca  Magnezyum kemiklerin yapısında bulunur dolayısıyla sağlam kemikler için en az kalsiyum ve fosfor kadar önemlidir.

Magnezyumun en iyi kaynakları; kuru baklagiller, yağlı tohumlar ve tam tahıl taneleridir.

Vücudumuz da Magnezyum eksikliği yaşamamak için, haftada 1 ya da 2 öğün kuru fasulye, nohut veya mercimek yemeği yememiz veya salatalarınıza haşlanmış olarak kuru baklagil ilave etmemiz gerekir bu tür beslenme aynı zamanda bitkisel protein ve lif açısından da beslenmemizi dengeler.

Her gün 1 avuç fındık, fıstık, badem ve ceviz karışık veya tek tek yersek, magnezyumla birlikte omega-3 ve çinko açısından da beslenmemizi tamamlamış oluruz. Ekmeği tam tahıl olarak tüketmenin sayısız faydasının yanında magnezyum açısından da faydası vardır.

magnesium

Magnesium

Etiketler: , , , , ,

Copyright © 2011 Uzun Lafın Kısası Yaşamın Tam Ortası | Kareay.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap