Buradasınız : Ana Sayfa //Özlü Sözler//Eğitim Üzerine Albert Einstein’ın Görüşü

Eğitim Üzerine Albert Einstein’ın Görüşü

Dünyanın en akıllı adamlarından Albert Einstein,  okuma ve yazma zorluğu çektiği için öğrenme açısından kendi yaşıtlarından geri kalmıştı. Einstein’ın kız kardeşi Maja Winteler onun için; “Normal çocukluk gelişimi çok yavaştı. Lisanı çok zor kullanıyordu. Çevresindekiler onun konuşmayı tam olarak öğrenememesinden hep korktular. Söylemek istediklerini dudaklarını yavaşça hareket ettirerek kendi kendine tekrar ederek söylüyordu. Bu durumu yedi yaşına kadar devam etti” diyor.

Einstein’ın lisanı kullanımında zorlanması bir gün öğretmenlerinden birini çileden çıkarmış ve öğretmeni ona “Senden hiçbir şey olmaz” demişti. Zorla da olsa Eintein toparladı ve liseyi bitirdikten sonra üniversitede lisans seviyesinde eğitim görerek mezun oldu. Ancak hiçbir profesörden tavsiye mektubu alamadı ve akademik bir pozisyona atanamadı. Sonunda İsveç patent bürosunda düşük seviyede bir memur olarak işe başlamak zorunda kaldı. Geçmişteki başarı grafiği  Albert Einstein’ın artık gelecekte ortalama bir hayat süreceğini gösteriyordu. Ancak her şey birdenbire değişiverdi. 1905 yılında, daha henüz 26 yaşındayken,  Albert Einstein o meşhur “E=mc2” formülünü de içeren “İzafiyet Teorisi”ni yayınladı. On altı yıl sonra da Nobel Ödülünü alarak dünyaca tanınan bir bilim adamı oldu.

Böyle bir yaşamı tecrübe eden  Albert Einstein’ın eğitim sistemi üzerine söyledikleri çok önemli ve insanlara yaşamın sırrını veriyor. Bu dahinin söylediğini uygulayabilsek, dünya kim bilir nasıl yaşanılası bir hal olur değil mi? Ne açlık, ne kirlilik, ne de savaş …. insanlar el ele mesut bahtiyar yaşayabilirdi.

Bir insanın değeri verdiğiyle ölçülür, alabileceğiyle değil

‘Bana kalırsa, bir okulda en kötü şey korku, baskı ve her şeyi herkesten iyi bilir görünme yollarına başvurmaktır. Böyle bir eğitim öğrencide sağlam duyguları, içtenliği, kendine güveni yok eder. Boyun eğen bir insan yetiştirir. Öğretmene mümkün olduğu kadar az zor kullanma hakkı vereceksiniz ve öğrencinin hocasına duyacağı saygının tek kaynağı onun insanlık ve düşünce değerleri olacak.

Yaşamanın amacı kaba anlamıyla başarı olduğu inancını gençlere aşılamaktan sakınmalıyız. Çünkü başarı kazanan bir insan başkalarından büyük bir pay alır ve bu pay çok kez onlara gördüğü hizmetin karşılığını kat kat aşar. Bir insanın değeri verdiğiyle ölçülür, alabileceğiyle değil.”

Albert Einstein 

 Albert Einstein'ın

Albert Einstein

Etiketler: , , ,

Copyright © 2011 Uzun Lafın Kısası Yaşamın Tam Ortası | Kareay.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap