Buradasınız : Ana Sayfa //Kültür Sanat//Paulo Coelho Beşinci Dağ

Paulo Coelho Beşinci Dağ

Brezilyalı yazar Paulo Coelho 2Yu tüm dünya da olduğu gibi bizde SİMYACI kitabı ile tanımıştık. Bu çağdaş yazar, yazdığı kitaplarla dünyada  milyonlarla buluşmaya devam ediyor.  Paulo Coelho, Beşinci Dağ kitabı ile  sıcak ve usta anlatımıyla bir kez daha büyülüyor.

Bir savaşçı, uğradığı bozgunu kabullenir. Onu kendisiyle ilgisiz bir olay gibi değerlendirmez, zafere dönüştürmeye de kalkışmaz. Yitirmiş olmanın acısı onu kahreder, soğuk davranışlar onu acıya boğar, yalnızlık umutsuz kılar. Bütün bunlar geçtikten sonra da yaralarını sarıp yeni bir atılım yapar. Bir savaşçı, savaşın bir çok muharebeden oluştuğunu bilir ve hep ileriye doğru yol alır.

Paulo Coelho Beşinci Dağ Konusu ve Özeti

İlyas Peygamberin romanlaştırılmış öyküsü. İ.Ö. 870 yılında İsrail den ve bu ülkenin korkunç kraliçesi Yezavel’den kaçıp Fenikeye sığınan İlyas orada Tanrının İsrail’e yeniden dönmesine izin vereceği günü beklerken ona kucak açan evinde ağırlayan dul kadına ve oğluna büyük bir sevgiyle bağlanır. Ne var ki Asurluların saldırısıyla yerle bir olan Akbar kentinde sevdiği ve hiçbir zaman açıklamadığı bu güzel kadın yıkıntılar altında kalarak can verir. İlyas sevgisinin gücüyle ona verdiği sözü yerine getirmek için Akbarlılara önderlik edip kentin yeniden kurulmasını sağlar.

Tanrının çağrısı üzerine sevdiği kadının sonradan kenti yönetecek olan oğlunu orada bırakarak İsrail’e geri döner. Beşinci Dağın doruğunda başımıza gelen felaketlerin birer ceza değil aşmamız gereken bir meydan okuma olduğunun bilincine varır. Paulo Coelho’ya göre yaşamımızda karşılaştığımız engellerin acıların hüzünlerin hepsi erince ve mutluluğa açılan birer kapı. Bu erince ve mutluluğa ulaşmanın gizi ise hiçbir zaman vazgeçmemek.

Paulo Coelho Beşinci Dağ

Paulo Coelho Beşinci Dağ

Etiketler: , , , , , , ,

Copyright © 2011 Uzun Lafın Kısası Yaşamın Tam Ortası | Kareay.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap