Buradasınız : Ana Sayfa //Bitkisel Tedavi//Keçiboynuzu Çekirdeği

Keçiboynuzu Çekirdeği

Keçiboynuzu Hakkında Genel Bilgiler

Keçiboynuzu (Ceratonia siliqua), Akdeniz ikliminin yaşandığı her yerde doğal olarak yetişen baklagiller familyasından bir bitki türüdür. Ülkemizde Harnup olarak da bilinir. Genellikle pekmezi yapılan bitki, çiğneme tütünlerine de tat vermek için kullanılır. Öksürüğe iyi geldiği bilinir. Tohumlarından elde edilen balsam, tekstil endüstrisinde kullanılır. Ayıca çikolata imalatında tatlandırıcı görevi görür. Cinsel isteği artırdığı Afrodizyak etkisi gösterdiği ileri sürülür.

Keçiboynuzunun bir diğer özelliği ise çekirdeklerinin Osmanlılar döneminde ağırlık ölçüsü olarak kullanılmasıdır. Nedeni ise keçiboynuzunun içinden çıkan tohumların hepsinin ağırlıklarının aynı olmasıdır. Doğada başka bir bitkide bu özellik yoktur. Osmanlılar zamanında 16 adet çekirdek 1 dirheme eşittir. Zamanın esnafı kendisine gelen müşteriye 2 dirhemlik ürününe lütfedip 1 çekirdek fazla atarsa bu sattığı ürünün itibarını gösterirmiş. O zamandan beri kullanılan tabir vardır; iki dirhem bir çekirdek. Yani olağandan fazla süslü veya gösterişli giyinenlere  bu tabirin kullanılması buradan gelmektedir.

keçiboynuzu

 

harnup pekmezi

 

harnup çekirdeği

 

YouTube Preview Image

Google'dan Gelen Aramalar:

Benzer Yazılarımız:

Osmanlı Şerbetinin Tarihçesi
Yıpranmış Saçlar İçin Çözüm Önerileri
Ayva'yı Yiyin! Ayva'nın Bilinmeyen Faydaları
Beyaz çay neye iyi gelir?
Uçuk Sebebi ve Doğal Çözüm Yöntemleri
Şişen Ayaklara Ne İyi Gelir?

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

Copyright © 2011 Uzun Lafın Kısası Yaşamın Tam Ortası | Kareay.com. Tüm hakları saklıdır. - Türkiye ve dünyada Haber Sırası


Yandex.Metrica