Buradasınız : Ana Sayfa //Sağlık//Ayakta Su İçmeyin

Ayakta Su İçmeyin

Neden Ayakta Su İçilmez?

Kur’anın ve peygamber efendimizin insanlara verdiği bilgi ve tavsiyeler aradan geçen yüzyıllardan sonra teknoloji ve bilimin ilerlemesiyle birlikte ancak aydınlatılabiliyor. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed S.A.S’in hadiselerinde ve sünnetlerinde belirtildiği üzere suyu ve sıvıları ayakta içmek yerine oturarak içmeleri vurgulanmıştır. Bir çok kez bunu duymuş ve belki de uyarılmışızdır.

İşte Bilimsel olarak suyun ayakta içilmemesinin açıklaması : “İnsan midesinin ayakta ve oturur vaziyetteki pozisyonu farklıdır. Ayakta duran bir insan eğer sıvı gıda içerse doğrudan doğruya onikiparmak bağırsağına geçer.”
“Midenin küçük eğriliğine uyan kısmında Waldeyerin mide caddesi denen bir oluk bulunur.”
“Sıvı gıdalar bu yolu takip ederek zaten devamlı küçük bir açıklığı olan mide çıkışını (pilor) geçerek onikiparmak bağırsağına (duodenum) geçer. “Eğer insan sıvı gıdayı oturarak içerse bunlar önce midede birikir asitle karışarak mikropları ölür ve sonra onikiparmak bağırsağına geçer. Bu durumda oturarak su içme usulüne uymakla insan kolera da dâhil birçok insan hastalıklarından korunmuş olur.”

Neden Ayakta Su İçilmez

Neden Ayakta Su İçilmez

Etiketler: , ,

Copyright © 2011 Uzun Lafın Kısası Yaşamın Tam Ortası | Kareay.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap