Buradasınız : Ana Sayfa //Türk Film ve Yorumları//Taş Mektep Vizyona Girdi

Taş Mektep Vizyona Girdi

Kayseri Büyük Şehir Belediyesi sponsorluğuyla çekilen filmin konusu, Sakarya Savaşı‘nda şehit olan tarihi Kayseri Lisesi öğrencilerinin hikayesini anlatılıyor. 15.02.2013 tarihiyle vizyona giren film için yönetmeni Altan Dönmez, “Umarım bu 63 kahramana yakışır bir iş yapmışızdır”  diye konuştu.

Taş Mektep’ten 63 Kahraman

Liseli genç öğrenci olan Mehmet ve okul arkadaşları, Anadolu’nun düşman işgali altına girmesine çok derinden üzülmekte ve neler yapabileceklerini düşünmektedirler. Eskişehir’in kaybedildiği ve ordunun geri çekilmekte olduğu haberi hepsini çok fazla üzmekte ve endişelenmektedirler. Vatanı savunmak için cepheye gidip düşmanla çatışmak isterler. Öğretmenleri Güzide öğrencilerinin yaşlarının küçük olduğu ve savaşa bir fiil katılamayacaklarını konusunda ısrar eder. Tevfik yüzbaşı ve Abbas Emmi ise öğrencileri vatan aşkıyla dolu bu karardan döndüremeyeceklerinin farkındadırlar.
Kayseri Lisesi son sınıftan 63 öğrenci 1920-1921 yıllarındaki öğretim döneminde okullarını terk edip Sakarya Meydan Savaşı’nda orduya destek verirler. 63 genç öğrenci, Kurtuluş Savaşı’nın en çetin çatışmalarının yaşandığı günlerde vatanları uğruna şehit olurlar ve Kayseri Lisesi o yıl mezun veremez. Tıpkı memleketin pek çok yerindeki lise gibi.. Dramatik bir savaş filmi olan yapımın yönetmenliğini Altan Dönmez üstlenirken, senaryo ise Hazan Toma‘ya ait…

Oyuncuları

Orkan Kılıç, Ayça Varlıer, Feride Çetin, Can Kolukısa, Hazım Körmükçü, Mehmet Atay, Ümit Çırak gibi isimlerden oluşuyor.

 

Taş Mektep

Tas Mektep

Taş Mektep Film Fragmanı

 

 

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , ,

Copyright © 2011 Uzun Lafın Kısası Yaşamın Tam Ortası | Kareay.com. Tüm hakları saklıdır. - Popüler yabancı diziler ve filmler Rasidera


Yandex.Metrica