Buradasınız : Ana Sayfa //Özlü Sözler//CAN YÜCEL’İN SAVUNMASI

CAN YÜCEL’İN SAVUNMASI

Art Niyet Yoksa Savunmak Kolay

Can Yücel ders verircesine yaptığı savunmasını ironik bir fıkra üzerinden yapar. Can Yücel’in mahkemeye veriliş sebebi:
“Yazılarında “göt” kelimesini açık açık kullanmasıdır.

Can Yücel, mahkemedeki sözlü savunmasını ‘ne diyeyim Hakim Bey. Bizim köyde göte göt derler’ diye bitirir, ancak öncesinde bir de fıkra anlatır mahkemede işte o fıkra:

Bir köyde ateşli bir hasta vardır, kasabaya doktora getirir hastayı köylüler. koca devletin koca doktoruna. doktor hastaya fitil verir ve köye döndükleri gibi hastaya fitili anüsten vermelerini söyler köylülere.

Köylüler tabi ‘tamam dohtor bey’ diyip köye giderler köydeki herkese sorarlar, en bilgelere bile, ama kimse anüs ne demektir bilemez. bu nedenle bir türlü ilacı da veremezler hastaya. hastanın durumu da gitgide kötüleşmektedir. bunun üzerine köylü, doktora, koca devletın koca doktoruna telefon etmeye karar verir, ama kimse buna yanaşmaz. ne cüret değil mi doktoru arayacak bir köylü.

Neyse durumun vahameti üzerine muhtar aramayı kabul eder. bütün köylü toplanır santrale, muhtar arar, “biz ne yapacaamızı bilemedik dohtor bey” derler. karşıdan doktor birşeyler söyler. muhtar döner arkasına:

“Makattan verin dedi dohtor” der. yine tüm köye sorarlar, komşu köylere birilerini yollayıp sordururlar, ama makat ne bilen yoktur yine. hasta ise gitti gidecek, atesler içinde kıvranıyor.

İhtiyar meclisi toplanır. son çare, doktorun bir kez daha aranmasına karar verilir. yine kimse aramak istemez doktoru. sonunda yine biri kandırılır. telefonun başına geçer, ama bir yandan söylenmektedir “çok kızacak dohtor çok!” diye.

Sonunda telefonu açar, durumu anlatır, doktor bir şeyler söyler yine. telefondaki köylü, yüzü allak bullak, arkasını döner:

‘Çok kızacak demiştim; götüne sokun dedi.’ ”

Not: Can Yücel hakkında açılan bu davadan beraat etmiştir.

CAN YÜCEL

CAN YÜCEL

Etiketler: , , , , ,

Copyright © 2011 Uzun Lafın Kısası Yaşamın Tam Ortası | Kareay.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap