Buradasınız : Ana Sayfa //Hayvanlar Alemi//Örümcek Dünyası

Örümcek Dünyası

Örümceklerin Bilinmeyenleri

Dünyanın her yerinde bulunan ancak çok sevilmeyen bu hayvanlar, farklı bölgelerde farklı şekillerde görülebilir. Böcek türlerinin 6 bacağı olmasına rağmen, örümceklerin farkı 8 bacaklı olmasıdır. Ayrıca böceklerde bulunan anten yerine, bu görevi pedipalpler üstlenir. Dünya üzerinde çok geniş bir alanda yaşayabilmektedir. Kutuplarda, karada ve tatlı su yüzeylerinin üzerinde yaşayabilirler.  Tabi ki bölgelere göre farklılık gösterirler.

Örümcekler çok açgözlü hayvandır. Bu nedenle birbirlerine dahi saldırabilirler. Bilindiği üzere örümcekler ağlarını örüp avlarını beklerler. Bu avlar sadece eklem bacaklılar değildir. Böcekler, sürüngenler, küçük kuşlar veya memeli omurgalılar olabilir. Dünyada yaşayan birbirinden farklı örümcekler olduğu düşünürse, çok çeşitli tuzak ve av tekniği de bulunmaktadır. Bunlardan bazıları avlarını kovalamak veya  avının üzerine sıçramaktır.

Ağ Örmek

Ağ örecek bir örümcek genellikle gece örümünü gerçekleştirir. Maksimum 1 saat civarında sürer. Ağ genellikle spiral bir görüntüye sahiptir ve yere dik olarak kuruludur. Bunun nedeni uçan hayvanların ağa yapışmasını sağlamaktır. Ağ örmek için önce yüksek bir yere tırmanır ve ağın ucunu bu bölgeye yapıştırır. İpek iplik sayesinde kendini aşağıya bırakır. En uygun yerden ağını örmeye başlar ve bu ağ üzerinde dolaşarak ağı kalınlaştırır. Ağ spiral bir görüntüye sahiptir ve ortasında yapışkan bir madde bulunur. Diğer ipler kurudur. Örneğin bir sinek bu ağa çarpınca yapışır ve çırpındıkça daha çok yapışkana bulaşır. Ağa bağlı olan ikaz ipinin bir ucu örümcektedir. İkaz ipinden  avının yapıştığını anlayan örümcek gelerek avını zehirler.

Türkiye’de en zehirli örümcek Mardin ilinde bulunan Sarıkız’dır.

Sarıkız Örümceği

Sarıkız

 

 

Örümcek Ağı

Zehirli Örümcek

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=PA5nKiFDnV4[/youtube]

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Copyright © 2011 Uzun Lafın Kısası Yaşamın Tam Ortası | Kareay.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap