Buradasınız : Ana Sayfa //Özlü Sözler//Hayata Nasıl Bakıyorsunuz?

Hayata Nasıl Bakıyorsunuz?

Tabiat ve hayvanlar en saf en duru şekliyle hayatı bize anlatırlar. Tabi ki görüp anlayabilene. Her şey öyle mükemmel bir denge ve uyumla yaratılmıştır ki bize sadece bunu okuyup kendimizi bu akışa bırakmaya kalır aslında ….

clouds and sun

clouds and sun

Hayata Bakış Açısı

Hayat gökyüzünün bulutlarla kapanıp açılması gibidir. Hayat bazen mutlu bazen mutsuz olarak devam eder. Hayat için güneş ışıkları ne kadar gerekliyse bulutlar ve bulutlarla gelen yağmurda o kadar gereklidir. Ama biz hep güneşli havayı isteriz. Bulutlarla gelecek yağmurun; hayatın devamı için bir gereklilik olduğunu göremeyiz. Kapalı havalarda sıkıntıya gireriz.

Hayatımızdaki mutsuz dönemleri kapalı havalara benzetebiliriz. Onları istemeyiz ama onlar bizi geliştirir, olgunlaştırır. Örneğin çalışmayı hiç sevmiyoruz ama işsiz, evsiz kaldık.Bu durum bizi mutsuz edecek, aynı zamanda çalışmaya zorlayacaktır. Çalışmaya başlayarak bir gelir elde ettiğimiz gibi  işyerimizde bulunan insanlarla iyi geçinmeyi de öğreniriz.Yeni arkadaşlar, yeni  beceriler ediniriz. Kendimize güvenimiz artar.

Mutlu olmayı benimsediğimiz gibi acıların da bizi geliştirip güçlendirdiğini anlayabilirsek o zaman karşılaştığımız durumlara  bakış açımız değişir. Durumların; mutluluk yada mutsuzluk yansıtmadığını  sadece bir durum olduğunu anlar, hayatımızı sürdürmek için durumlarla baş edebilme yollarını araştırır ve uygularız.

Hayat sürekli değişen, karşımıza değişik durumların çıktığı bir yolculuktur.Bu yolculukta başımıza neler geleceğini asla bilemeyiz.Her istediğine kavuşarak; bir eli yağda, bir eli balda yetişen bir çocuk; çocukluktan yetişkinliğe geçip hayat mücadelesine atıldığında; annelik babalık  gibi büyük insan sorumluluklarıyla nasıl baş edebilir? Çeşitli hayat sorunlarıyla boğuşmadan büyüyen insan; sorunlarla karşılaştığında rüzgarın önündeki yaprak gibi parçalanıp yok olur

Karşılaştığımız durumlar karşısında mutsuz olmak yerine durumu kabullenmeli ve bu durumla baş edebilmek için mücadele etmeliliyiz.Her sorunun bir çözümü vardır.Biz bu dünyaya sadece zevk arayışı için gelmedik. Karşımıza çıkan durumlara katlanmak, sabretmek, mücadele etmek bizim görevimiz.

Hayata bakış açımız çok önemlidir.İstemediğimiz bir durumla karşılaştığımızda; bunun; bizim ilerdeki hayat mücadelemiz için bir öğretmen olduğunu  düşünmeliyiz. Bu öğretmen bize ilerde karşılaşacağımız sağanak ve fırtınalara karşı koyabilmeyi öğretecek.

O zaman gökyüzü kapalı da olsa bizim için sıkıntı yaratmayacak.

Etiketler: , , , , , ,

Copyright © 2011 Uzun Lafın Kısası Yaşamın Tam Ortası | Kareay.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap