Buradasınız : Ana Sayfa //Özlü Sözler//Nereden Baktığınız Çok Önemli

Nereden Baktığınız Çok Önemli

Bakış Açısı

Hayatta her sorunun tek bir doğru cevabı vardır diye düşünürüz. Aslında bir sorunun birden farklı cevabı olabilir.  Hayatta yaşadığınız  bir sorunu  farklı yöntemlerle de çözme şansınız vardır. Çözüm yolu ararken yenilikler farklı çözüm yollarının hayata geçirmekle mümkün olacaktır. Farklı düşünce üretimini aşağıdaki maddelerle devreye sokabilirsiniz.
Hayal gücünü zorlamak, orijinal çözümleri bulmak için zihnin sınırlarını zorlayarak ilk anda akla gelmeyen farklı çözümleri bulmak. 
-Bilinmeyeni araştırmak, geleceği düşünmek,  yaratıcı ve farklı düşünceler üretmek. 
-Yeni düşünceler bulmak için eldeki parçaları tek tek incelemek.  
-Yaşanılan olayları ve olgular arasında bağlantı kurmak.

Bu konuyla ilgili bir hikaye;

13’ün Yarısı Kaçtır?

Profesörün biri sınıfa girer ve “13’ün yarısı kaçtır?” diye sorar.
Öğrencilerden biri cevabını patlatır “6.5” der. Profesör “başka?” der. Sınıfta ki öğrenciler ilk başta şaşırır “farklı nasıl bir cevap olabilir ki?” diye düşünürler ancak cevap aramaya devam ederler ve   başka bir öğrenci “altı buçuk” der, profesör bunun üzerine başka cevaplar beklemeye başlar ve cevaplar arka arkaya gelmeye başlar. Bir öğrenci tahtaya kalkar ver 13’ü yazar ve ortasından bir çizgiyle böler (1 I 3 = 1 ve 3) ve cevap 1 ve 3 der. Profesörün yüzü gülmeye başlar ve farklı cevaplar gelmeye devam eder. Başka bir öğrenci Roma rakamları ile yazar ve ortadan bir çizgiyle böler(XI I II = 11 ve 2) ve cevap 11 ve 2 der ve sınıftan öğrenciler
XIII = 8
ON I ÜÇ = 10 ve 3
ON I ÜÇ = 2”şer harf
13 / 2 = 6.5 vs. gibi cevaplar verir. Profesör “gördünüz mü bir sorunun birden fazla cevabı olabilir, yeter ki bakış açınızı değiştirin“. Sizlerde öyle yapmalısınız, sorunları farklı açılardan inceleyip, çözüm ararken de farklı olasılıkları dikkate almalısınız.

Bakış Açısı

Bakış Açısı

Bakış Açısı

6’mı 9’mu?

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Copyright © 2011 Uzun Lafın Kısası Yaşamın Tam Ortası | Kareay.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap