Buradasınız : Ana Sayfa //Özlü Sözler//Hamilelikte Beslenme

Hamilelikte Beslenme

Hamilelikte Nasıl Beslenmeli?

Her gün yemeniz gereken farklı tipteki yiyeceklerin porsiyonları örnek olarak verilmiştir. Bu rehber, ortalama olarak bir kişinin bir günde yemesi gerekenleri gösterir. Bunu gebelik sırasında sağlıklı beslenme için temel olarak kabul etmeyiniz ve doktorunuzla mutlaka bu konularda istişare  içinde kalarak  beslenme programınızı oluşturunuz. 

* Ekmek, tahıl, pirinç ve makarna: Bu gruptan günde 6 ile 11 porsiyon tüketilmesi gerekir. Tahıl çeşitlerinden seçerken tam buğday ekmeği veya esmer pirinç gibi fazla işlenmemiş ürünleri tercih ederseniz sizin için daha iyi olur. Çünkü bunlarda daha fazla lif, vitamin ve besleyici maddeler bulunur.

* Meyveler: Günde 2 ile 4 porsiyon tüketilmelidir. Yediğiniz meyveleri farklı renk gruplarından tercih edin. Konserve veya şekerli sıvılar içinde değil, taze meyve tüketmeniz daha doğru olur. Ayrıca meyvelerde bulunan lif sayesinde gebelikte sık rastlanan şikayetlerden olan basur ve kabızlıktan da kurtulmanız kolaylaşır.

* Sebzeler: Günde 3 ile 5 porsiyon tüketilmelidir. Meyvelerde olduğu gibi sebzeler de lif, folik asit ve diğer önemli vitaminler açısından zengin kaynaklardır. Örneğin, brokoli folik asit, kalsiyum ve B vitaminleri yönünden zengindir. Tüm bunlar büyüyen bebeğiniz için gerekli besleyici maddelerdir.

Hamilelikte Beslenme

Hamilelikte Beslenme

* Et, balık, tavuk, yumurta, kuru baklagiller: Günde 2 ile 3 porsiyon tüketilmelidir. Etlerin yağsız olmasına dikkat edin ve bazı deniz ürünlerinin bebeğinize zarar verebileceğini düşünerek, fazla tüketmemeye çalışın.

* Süt, yoğurt ve peynir: Günde 2 ile 3 porsiyon tüketilmelidir. Seçiminizi az yağlı olanlardan yana yaparsanız fazla yağ almadan sizin için gerekli olan besleyicileri almış olursunuz. Bu tür, süt ve süt ürünleri kalsiyum ve protein açısından zengin kaynaklardır.

* Yağ ve şeker: Dikkatli tüketilmesi gereken maddelerdir. Bazı yağlar diğerlerine göre daha fazla tercih edilebilirler. Arada tatlı kaçamakları yapabilirsiniz. Fakat genelde bu tür kaçamakları sağlıklı ürünlerle yaparsanız daha iyi olur.

Etiketler: , , , ,

Copyright © 2011 Uzun Lafın Kısası Yaşamın Tam Ortası | Kareay.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap