Buradasınız : Ana Sayfa //Spor//Ninjalar Hakkında Bilinmeyenler

Ninjalar Hakkında Bilinmeyenler

Ninjaların Sırları

Yıllar önce soylu samuray savaşçıları, ninjaları casusluk, sabotaj ve suikast işleri için kiralardı. Ninjalar, gözleri haricinde vücutlarını tümüyle kaplayan ve karanlıkta görünmemek için koyu renkli giysiler giyerdi. Yıldız şeklinde “Shuriken” adını ver

Shuriken adlı yıldız şeklinde bir silah ve fukiya adlı üflemeli ok kullanan ninjalar sessiz ama ölümcüldüler.

Ayrıca kılıç ustasıydılar. Silahlarını sadece öldürmek için değil, şatolara girmek ve düşmanlarını gözlemek amacıyla taş duvarlara tırmanmak için de kullanırlardı.

Görevleri gizli nitelik taşıdığı için ninjaların faaliyetlerini gösteren resmi belgeler pek yok.

Kullandıkları aletler ve yöntemler sözlü olarak kuşaktan kuşağa geçti.

Bu özellikleri nedeniyle film yapımcıları, romancılar ve çizgi roman çizerleri, ninjalar konusunda hayal güçlerini sınırsızca kullanabildiler.

Hollywood filmleri Enter the Ninja ve American Ninja onları su üstünde yürüyen, göz açıp kapayıncaya kadar ortadan kaybolan insanüstü varlıklar olarak gösteriyor.

Japonya’nın son ninja ustası Jinichi Kawakami buna gülerek yanıt veriyor: “İmkânsız bu; ne kadar eğitim görürse görsün ninjalar insandır nihayetinde.”

Fakat ninjalar su üstünde ayakta durarak hareket etmelerini sağlayan küçük sallar kullanıyormuş.

Kawakami, Koka ninja kabilesini oluşturan 53 aileden biri olan Ban ailesinin 21. reisi. Altı yaşında iken ustası Masazo İshida’dan ninja tekniklerini içeren ninjutsu öğrenmiş.

“Oyun oynadığımızı sanıyordum ama ninjutsuöğreniyormuşum” diyor Kawakami ve devam ediyor:

“Nasıl sessiz yürünür, gizlice bir eve nasıl girilir gibi şeyler öğrettiği için, acaba hırsızlık yapmayı mı öğretiyor diye düşündüğüm anlar da oldu.”

Öğrendiği diğer beceriler arasında patlayıcı ve ilaç yapımı da var.

“Bazı bitkileri karıştırarak zehir yapabilirim; bu zehir kişiyi öldürmez ama bulaşıcı bir hastalığı olduğunu düşündürür” diyor.

Kawakami 18 yaşında iken kabilesinin eski sembollerini miras edinmiş.

Ninja becerileri babadan oğula geçtiği gibi bazı gençlerin ninja kabilelerine dışarıdan katılması da mümkünmüş.

Kawakami’nin Koka kabilesi ile komşu İga kabilesi en ünlü iki kabile olarak tanınıyor. Zira yüzyıllar süren iç savaşların ardından 1600’de Japonya’yı birleştiren güçlü feodal bey İeyasu Tokugawa’nın hizmetindelermiş.

Edo olarak bilinen Tokugawa döneminde, ninjaların faaliyetinden kısaca bahseden resmi belgeler ilk kez gündeme geliyor.

Kawakami, ninjaların filmelerde anlatıldığı gibi sadece adam öldürmediğini, gündüz çalıştıkları bir işlerinin odluğunu söylüyor. “Ninja olarak hayatınızı idame ettiremezsiniz” diyerek devam ediyor Kawakami:

“Bazı ninjalar Edo döneminde samuray olmuş. Tokugawa döneminde kullanılan dört sınıf kategorisinden birine dahil olmanız gerekiyordu: Savaşçı, çiftçi, zanaatkâr ve tüccar sınıflarıydı bunlar.”

 

ninja

ninja

Etiketler: , , , , , , , ,

Copyright © 2011 Uzun Lafın Kısası Yaşamın Tam Ortası | Kareay.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap