Buradasınız : Ana Sayfa //Tarihin İçinden//Yılbaşında Neden Çam Ağacı Süslenir?

Yılbaşında Neden Çam Ağacı Süslenir?

Çam Ağacı Süsleme Adeti Nereden Geliyor?

Yılbaşında çam ağacı süslemek adetiyle ilgili bir çok hikaye anlatılıyor. Bunlardan birincisi yılbaşı günlerinde putlara ve doğaya tapınıldığı zamanlardaki doğanın yeşilliği ve ağaçlar sonsuz hayatı sembolize ettikleri için ağaçlar kutsal sayılıyorlardı. İkinci araştırma ise yılbaşı günlerinde çam ağacı süslemek adetinin kökeni Almanya’ya dayandığı ileri sürülüyor. Almanların “Cennet Ağacı” adını verdikleri ve Adem ile Havva’nın yasak elmayı yedikleri ağaç köknar ağacıydı. Köknar ağacını ve yasak elmaları sembolize etmek için küçük çam ağacını meyve, ekmek, bisküvi gibi yiyeceklerle süslenmeye başlanmış ve Protestanlığın yayılmasıyla beraber yanan mumlar eklenmiştir. Bu adet Avrupa’nın komşu ülkelerine yayılırken, Amerika’ya göç edenler ile birlikte Amerika’da da bu adet başlamıştır.

Kuzey Avrupa’da birkaç saat süren gündüzler 21 Aralık tarihi itibari ile uzamaya başlar. 21 Aralık tarihi gündüzün uzayacağını aydınlık günlerin geleceğini müjdelediğinden bu tarih törenlerle karşılanırdı. Bu olay güneye indikçe değişime uğrayarak Hristiyan dünyasında Hz. İsa’nın doğum günü kabul edilerek (bu tarih kesin değildir) Noel kutlamalarına dönüştü.

Bu arada ağaçlar, özellikle çam ağaçları bu kutlamanın simgesi olmaya devam ettiler. Her ne kadar yılbaşı günlerinde bir çam ağacının süslenmesi tüm dünyada adet olduysa da bu günün dini bakımdan bir özelliği yoktur. Dünyanın Güneş etrafındaki bir turunu tamamladığı coğrafi bir konumdur.

Uygarlık ve teknolojinin ilerlemesi ile çam ağacı üzerindeki mumların yerlerini yanıp sönen minik renkli ampuller, elma, ekmek ve bisküvinin yerini rengarenk süsler aldı. Günümüz insanı ağaçlara tapmamasına rağmen onların kıymetini daha iyi biliyor. Bir kaç günlük eğlence için çam ağaçlarını kesmiyor, plastik taklitlerini kullanıyor.

Yılbaşı Ağacı

Yılbaşı Ağacı

Christmas

Christmas

 

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Copyright © 2011 Uzun Lafın Kısası Yaşamın Tam Ortası | Kareay.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap