Buradasınız : Ana Sayfa //Eğitim//Montessori Yaklaşımı Nedir?

Montessori Yaklaşımı Nedir?

Montessori Yaklaşımı

Günümüzde birçok ülkede okul öncesinde ve ilköğretim okullarında bir eğitim modeli  olarak uygulanan Montessori yaklaşımımın temellerini fizikçi ve eğitimci olan Dr. Maria Montessori  atmıştır. Montessori  yaklaşımının temeli bireysel eğitime dayanır. Çocukların gelişim sürecinde yetişkinlerin yapabileceği tek şey çocuğun ihtiyaçlarını karşılamak ve önündeki engelleri kaldırmaktır. Montessori yaklaşımında her çocuk kendine özgü bir birey olduğu ve kendi kapasitesi doğrultusunda öğrenebileceği kabul edilir. Çocuklara araştırma, deneme, hatalar yapma ve bunları kendi kendilerine düzeltebilmeleri için fırsatlar tanınmalıdır.Eğitim çocuğun sahip olabileceği deneyimleri zenginleştirme ve tecrübelerini ilerletme yönünde ona olanaklar sunulmasıyla mümkün olabilir.

Çocuğa öğretilecek olan bilgiler, çocuğun anlayacağı düzeyde somut ve öğrenebilmesi için de materyallerle  veya farklı  yöntemlerle sunulur. Farklı duyu organları ile materyallerin çeşitli özelliklerini keşfetmeleri, öğrenmeleri için çocuklara özgür ve rahatlatıcı bir ortam sunulur. Çocuklara ihtiyacı olan çevreyi sağlamak ve o çevre içerisinde bağımsız bir şekilde öğrenmesine olanak sunmak esas alınır. Montessori yaklaşımında gerçeklik ve doğallık büyük önem taşır.

Sınıflarda ve okuldaki diğer alanlarda çocuklar istedikleri şekilde, özgürce dolaşma hakkına sahiptirler. Aynı zamanda, sınıflarda alışılmışın dışında, farklı yaş gruplarından çocuklar bulunur. Bu sistem, çocukların birbirlerinden öğrenmelerine, deneyim kazanmalarına ve toplumsal gelişimlerine olanak sağlamaktadır.

Sınıflarda, çocuğun istediği etkinliği seçebilmesi için gerekli ortam hazır bulunur; dolayısıyla çocuklar ne yapmak istediklerine kendileri karar verirler. Kendilerine ve ilgilerine göre seçtikleri etkinliklerle, istedikleri süre boyunca ilgilenirler.

Maria Montessori

Maria Montessori

maria  montessori

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=qmxlnNrrrH0[/youtube]

Etiketler: , , , , , , ,

Copyright © 2011 Uzun Lafın Kısası Yaşamın Tam Ortası | Kareay.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap